Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılım düzeylerinin madde bağımlılığından korunma öz yeterliklerine etkisi
The effect of university students' participation levels in physical activities on their self-efficacy in preventing substance abuse
  1. Tez No: 922644
  2. Yazar: YUSUF CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tüm dünyada ciddi boyutlara ulaşan ve her geçen gün kullanım yaşı düşen madde kullanım problemi toplumlar açısından büyük risk taşımaktadır. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılım düzeylerinin madde bağımlılığından korunma öz yeterlik algılarını nasıl etkilediğini ve bu etkinin bazı değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ikincil amacı ise hedef kitlenin tanınması ve ortaya konacak çalışmanın sonuçlarının madde bağımlılığıyla mücadele programlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu çalışmada, genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemin boyutu G*Power analizinde 176 katılımcının evreni temsil edeceği belirlenmiştir. Bu bağlamda evreni oluşturan Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda 2023-2024 eğitim öğretim döneminde okuyan 658 öğrenci olup, çalışmamız 248 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde, SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik analizi sonucu verilerin normal dağılım sergilemiştir. Verileri gösteriminde frekans ve yüzde olarak betimlenmiş kategorik değişkenler arası farklılığı belirlemek için ikili grupların analizinde t-testi, çoklu değişkenli grupların analizinde anova testi, farklılıkların kaynağını belirlemede post hoc testleri kullanılarak çıkan değerler tablo halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The substance use problem, which has reached serious dimensions worldwide and continues to decrease in terms of the age of first use, poses a significant risk to societies. This study aims to examine how the levels of participation in physical activities among university students affect their self-efficacy in preventing substance addiction, and whether this effect differs according to certain variables. The secondary aim of the study is to recognize the target group and contribute to the development of substance addiction prevention programs with the findings of the study. In this study, the relational screening method, one of the general survey models, was employed. The population of the research consists of students from the Faculty of Sports Sciences at Mardin Artuklu University. The sample size, determined by G*Power analysis, was found to be 176 participants, representing the population. In this context, the population of the Faculty of Sports Sciences at Mardin Artuklu University during the 2023-2024 academic year consists of 658 students, and the study was conducted with 248 participants. The research data were analyzed using the SPSS 25.0 program. The normality analysis of the data indicated that the data followed a normal distribution. To display the data, categorical variables were described in terms of frequency and percentage. To determine differences between categories, the t-test was used for binary groups, the ANOVA test was applied for multiple groups, and post hoc tests were used to identify the source of the differences. The results are presented in tabular form.