Bariatrik cerrahi geçiren bireylerde sosyal görünüş kaygısı ile cinsellik arasındaki ilişki
The relationship between social appearance anxiety and sexuality in individuals undergoing bariatric surgery
  1. Tez No: 742251
  2. Yazar: TURAN İNANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, bariatrik cerrahi geçiren bireylerde sosyal görünüş kaygısı ile cinsellik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini en az altı ay önce bariatrik cerrahi geçirmiş, 18 yaş ve üzeri aktif cinsel yaşamı olan gönüllü 480 kişi oluşturmuştur. Veriler sosyal medya hesaplarında çevrimiçi anket linki paylaşılarak Google form yoluyla toplanmıştır. Veriler“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Cinsel Yaşama İlişkin Bilgi Formu'', ''Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği'' ve ”Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği" kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 25.0 programında tanımlayıcı istatistikler, Man-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 37.08±8.09, bariatrik cerrahi olma süresi 33.76±26.88 ay olup, %17.3'ü cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yaşadığını ve %16.7'si cinsel ilişki sırasında partner kaynaklı rahatsızlık duyduğunu belirtmiştir. Çalışmaya alınan kadınların Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği puan ortalaması 14.17±5.48, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puan ortalaması 37.62±16.48'dir. Çalışmaya katılan erkeklerin yaş ortalaması 37.64±8.86 olup, bariatrik cerrahi olma süresi 31.07±21.47 ay olup, %15.4'ü cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yaşadığını ve %15.4'ü cinsel ilişki sırasında partner kaynaklı rahatsızlık duyduğunu belirtmiştir. Çalışmaya alınan erkeklerin Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği puan ortalaması 10.78±3.86, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puan ortalaması 33.8±15.87'dir. Kadın ve erkeklerde bariatrik cerrahi öncesi ile karşılaştırıldığında sonrasında cinsel yaşam memnuniyetinin arttığı ve sosyal görünüş kaygısı ile cinsel yaşantılar arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Bu nedenle bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası bireylerin sosyal görünüş kaygısının ve cinsel yaşamlarının değerlendirilmesi ve bu sorunlara yönelik hastaların desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study aimed to examine the relationship between social appearance anxiety and sexuality in individuals undergoing bariatric surgery. The sample of the research consisted of 480 voluntary individuals aged 18 and over who had undergone bariatric surgery at least six months ago and who had an active sexual life. The data were collected via the online survey link in Google forms by sharing it on social media accounts. A“Sociodemographic Information Form”, an“Information Form on Sexual Life”, the“Social Appearance Anxiety Scale”, and the“Arizona Sexual Experiences Scale”were used for data collection. The data were analyzed using descriptive statistics, Man-Whitney U test, Kruskal Wallis test, and Spearman Correlation test in the SPSS 25.0 program. The mean age of the women participating in the study was 37.08±8.09 and the mean duration after bariatric surgery was 33.76±26.88 months. Of the female participants, 17.3% stated that they had discomfort during sexual intercourse and 16.7% stated that they had partner-related discomfort during sexual intercourse. The mean score of women included in the study was 14.17±5.48 on the Arizona Sexual Experiences Scale and 37.62±16.48 on the Social Appearance Anxiety Scale. The mean age of the men participating in the study was 37.64±8.86 and the mean duration after bariatric surgery was 31.07±21.47 months. Of the male participants, 15.4% stated that they had discomfort during sexual intercourse and 15.4% stated that they had partner-related discomfort during sexual intercourse. The mean score of men included in the study was 10.78±3.86 on the Arizona Sexual Experiences Scale and 33.8±15.87 on the Social Appearance Anxiety Scale. The level of sexual life satisfaction of women and men increased after bariatric surgery when compared to the pre-bariatric surgery period and a significant relationship was determined between social appearance anxiety and sexual experiences. For this reason, it is recommended to assess social appearance anxiety and sexual life of individuals before and after bariatric surgery and support patients on these problems.