Muş kosor yöresinde yetiştirilen yerel ekmeklik buğday genotipoleri (Triticum aestivum L.) ile standart çeşitlerin karşılaştırılması
Comparison of bread wheat landraces (Triticum aestivum L.) and registered varieties grown in muş kosor region
- Tez No: 742250
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Muş, Alparslan Yıldız Tarım İşletmelerinde 2018-2019 buğday üretim sezonunda yürütülen bu çalışmada Muş ilinde yetiştiriciliği yapılan Syrena, Krasunia, Bezostaja-1, Doğu-88 ve Alparslan tescilli buğday çeşitleri ile Tir, Toptopik, Nanesor, Bahare, Kose yerel buğday çeşitleri kullanılmıştır. Çalışmada birim alan tane verimi ile birlikte bitki boyu, metrekarede başak sayısı, bin tane ağırlığı, başakta tane sayısı gibi verim ögelerinin yanı sıra kalite hakkında önemli bilgiler veren tanede protein oranı saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda, tescilli çeşitler içerisinde Syrena'dan 343.9 kg/da ile en yüksek tane verimi elde edilirken, yerel çeşitler içerisinde en yüksek tane verimi 205.5 kg/da ile Kose çeşidinden elde edilmiştir. Tescilli çeşitlerde en yüksek protein oranı %11,8 ile Alparslan çeşidinden elde edilirken, yerel çeşitlerde bu oran % 13.4 ile Bahare çeşidinden elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre yerel ekmeklik buğdaylardan olan Bahare protein oranı bakımından öne çıkarken, Kose çeşidi, tescilli çeşitler kadar verimli olmasa da yerel çeşitler içerisinde en yüksek verime sahip çeşit olmuştur. Denemenin bir yıl süreyle yürütülmüş olması nedeniyle bir çeşit tavsiyesi yapmak mümkün değildir. Bu nedenle daha sağlıklı sonuçlar elde etmek için çalışmanın bir yıl daha yürütülmesinde yarar vardır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in Alparslan Yıldız Agricultural Enterprises, Muş, Turkey in the 2018-2019 wheat production season. Syrena, Krasunia, Bezostaja-1, Doğu-88 and Alparslan registered wheat varieties grown in Muş province and Tir, Toptopik, Nanesor, Bahare, Kose bread wheat landraces were used in the trial. The study, along with grain yield per unit area, yields plant height, the number of spikes per square meter, thousand-grain weight, the number of grains per spike, and grain protein ratio, which gives important information about quality were determined. As a result of the study, while the highest grain yield was obtained from Syrena with 343.9 kg/da among registered varieties, the highest grain yield was obtained from Kose variety among landraces with 205.5 kg/da. Furthermore, while the highest protein content was obtained from Alparslan variety with 11.8% in registered varieties, this ratio was obtained from Bahare variety with 13.4% in the landraces. According to these results, Bahare, one of the bread wheat landraces, stands out in terms of protein content, while Kose variety has the highest yield among the landraces, although it is not as productive as the registered varieties. However, it is not possible to recommend any kind since the trial was conducted for one year. For this reason, it would be beneficial to carry out the study for one more year in order to obtain reliable results.