Afşar Timuçin'in hayatı, sanatı ve şiirleri üzerine bir inceleme
A review on Afsar Timucin's life, art and poems
  1. Tez No: 742256
  2. Yazar: YASEMİN ÇINAR SEKBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE GÜLGEN BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Afşar Timuçin, yakın dönem Türk şiirine önemli katkılarda bulunmuş bir isimdir. 1960 dönemi ve sonrasında vermiş olduğu eserlerle bireylerin duygu ve düşünce dünyasına ışık tutmayı amaçlar. Timuçin'in şiirinde, insanca bir yaşam için mücadele veren bir“savaşçı”görünümü yanında; saflığı ve çocuksu duyarlığı elden bırakmayan, aynı zamanda aşkın her hâlini yoğun tutku ile deneyimleyen bir insan tipi vardır. Toplumcu sanat anlayışına karşın bu bireysel derinliği eserlerine sindirmiş görünür. Çünkü insanı hem düşünen hem de duygulanan yönleriyle ele almak onun sanatının başat gayesidir. Ancak bu şekilde, hem öznel hem de nesnel yanlarıyla bütünlüklü insana ulaşabileceğini düşünür. Bu çalışmada Afşar Timuçin'in eserleri yayımlandığı tarihe göre sıralanmıştır. Eserler, Şerif Aktaş'ın“Şiir Tahlili & Teori ve Uygulama”adlı çalışmasında belirlemiş olduğu ve şiirlerin zihniyet, yapı, tema, ahenk, dil ve üslûp unsurları bakımından değerlendirilmesini öneren metoda göre tahlil edilmiştir. Birinci bölümde“Hayattan Yazıya”başlığı altında şairin doğumu ve çocukluğu, öğrenimi, edebiyat çevresine girişi, hapishane ve beraat süreçleri, siyasete olan ilgisi, evliliği, iş hayatı, mizacına ait bazı hususiyetler, felsefeci kimliği ve eserleri hakkında bilgiler verildikten sonra sanat hakkında görüşleri/sanatçıya bakışı ve edebî kişiliği değerlendirilmiştir. İkinci bölümde yayım tarihine göre kronolojik olarak sıraladığımız on beş şiir kitabından seçtiğimiz şiirler zihniyet, yapı, tema, dil ve anlatım, ahenk bakımından tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Afşar Timuçin is a important name that made important contributions to Turkish poetry in the recent period. he aims to illuminate the world of emotions and thoughts of individuals with the works which he has given in the period of 1960 and its after. In addition to the appearance of a“warrior”that fighting for a human life, not only there is a type of person who does not give up purity and childish sensitivity, but also experiences all forms of love with intense passion in Timuçin's poetry. He process this individual depth over his works against the socialistic understanding of art. Because it is the main goal of his art to treat a person in both thinking and feeling aspects. Only in this way he think that he can reach the qualified person with both subjective and objective characteristics. In this study, the works of Afşar Timuçin are listed according to the date of publication. The works were examined according to the method proposed by Şerif Aktaş in his work“Poetry Analysis & Theory and Practice”, in which the poems were evaluated in terms of mentality, structure, theme, harmony, language and stylistic elements. The first chapter“Life to Art”, the poet's birth and childhood, education, entry into literary circles prison and acquittal processes, interest in politics, marriage, business, nature, characteristics, and their opinions about the identity of the philosopher after giving information about art works, the artist's view and his literary personality are evaluated. In the second part, the poems we selected from the fifteen poetry books that we have sorted chronologically according to the publication date is analysed in terms of mentality, structure, theme, language and expression, and harmony.