Primipar kadınların doğum ve doğum sonrası döneme ait endişeleri ve yaşam kalitesi düzeyleri
Concern and quality of life levels of primiparous women about the birth and postpartum period
  1. Tez No: 742257
  2. Yazar: NİHAL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YASEMİN KARAGEYİM KARŞIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Primipar Kadınların Doğum ve Doğum Sonrası Döneme Ait Endişeleri ve Yaşam Kalitesi Düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini doğum yapmış 97 primipar kadın oluşturmuştur. Kadınlara Kişisel Bilgi Formu, Oxford Doğum Endişesi Ölçeği ve Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılmış ve“Doğum Sonu Yaşam Kalitesi”ve "Oxford Doğum Endişesi Ölçeği''ne ait güvenilirlik analizi katsayıları (Cronbach Alfa) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive type of study conducted to determine the concerns related to childbirth and the postpartum period and life quality levels of primiparous women. The sample of the study consisted of 97 primiparous women who had given birth. Personal Information Form, Oxford Birth Anxiety Scale and Postpartum Quality of Life Scale were applied to women by face-to-face interview method. For the analysis of the data, IBM SPSS Statistics 20 program was used and the reliability analysis coefficients (Cronbach Alpha) of the“the Postnatal Quality of Life”and“Oxford Birth Anxiety Scale”were calculated.