Türkiye'nin milli teknoloji odaklı hamlelerinin dijital diplomasi bağlamında incelenmesi
Examination of Turkey's national technology-oriented moves in the context of digital diplomacy
  1. Tez No: 742287
  2. Yazar: BÜŞRA HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bilgi ve İletişim Teknoloji'lerinde (BİT) yaşanan gelişmeler hayatın birçok alanını etkilemiştir. Diplomasi uygulamaları da bu değişimlerden payına düşeni almış ve dijital bir platforma taşınmıştır. Dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte uluslararası arenada güç dengeleri de değişime uğramıştır. İleri teknolojilere sahip olmanın, uluslararası arenada güçlü olanı belirleyici bir kriter olması hükümetlerin özellikle son yıllarda bu alanda yoğun bir şekilde hedef ve stratejiler geliştirmelerine sebep olmuştur. Türkiye'nin teknoloji alanında geliştirdiği hedef ve politikalar ise“Milli Teknoloji Hamlesi”projesinde yapılandırılmıştır. Bu tez çalışmasında ise Türkiye'nin, Milli Teknoloji Hamlesi bağlamında yürüttüğü faaliyetleri ve yüksek teknoloji ürünlerini nasıl anlattığını ve dış basına nasıl yansıdığını ortaya koymak ve Türkiye'nin söz konusu alanda dijital diplomasiyi nasıl kullandığı konusunda durum değerlendirmesi yapabilmek amaçlanmaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin milli teknoloji odaklı hamleleri kapsamında verdiği mesajlar ve söz konusu konuyla ilgili dış basında yer alan haberler söylem ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi bağlamında“Güçlü Türkiye”,“Gelişen ve Büyüyen Türkiye”,“Tam Bağımsızlık Hedefi”,“Yerli ve Milli”gibi mesajları verdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte Türkiye'nin teknoloji odaklı hamlelerine dair dış basında olumlu ve olumsuz algılamalar mevcuttur. Olumsuz algıya sahip ülkelerin çoğunluğunun yüksek teknoloji ihracatında zirve olan ülkelerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in Information and Communication Technologies (ICT) have affected many areas of life. Diplomacy applications have also received their share of these changes and have been moved to a digital platform. Along with digitalization and technological developments, power balances in the international arena have also undergone changes. The fact that the availability of advanced technologies is a decisive criterion for a strong one in the international arena has led governments to intensively develop goals and strategies in this area, especially in recent years. The goals and policies developed by Turkey in the field of technology are structured in the“National Technology Move”project. In this thesis study, it is aimed to reveal how Turkey describes its activities and high-tech products in the context of the National Technology Move and how they are reflected in the foreign press and to evaluate the situation about how Turkey uses digital diplomacy in this field. In the study, the messages given by Turkey within the scope of its national technology-oriented moves and the news in the foreign press on the subject have been analyzed by discourse and content analysis method. As a result, it was determined that Turkey gave messages such as“Strong Turkey”,“Developing and Growing Turkey”,“Full Independence Goal”,“Domestic and National”in the context of the National Technology Move. However, there are positive and negative perceptions in the foreign press about Turkey's technology-oriented moves. It has been determined that the majority of the countries with a negative perception are the countries with a peak in high-tech exports.