Güç dinamikleri ve inovatif ikilem: Clayton Christensen ve Michael Mann'ın perspektifinden Türkiye'nin savunma sanayiindeki değişim
Power dynamics and innovative dilemma: The transformation in Turkey's defense industry from the perspectives of Clayton Christensen and Michael Mann
  1. Tez No: 1020212
  2. Yazar: BUSE NUR YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ELHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlşkiler ve Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı döneminde savunma sanayiinde yaşanan millileşme sürecini, devlet iktidarının çok katmanlı dönüşümü ile teknolojik yenilik dinamikleri perspektifinden ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, savunma sanayiinde yerli üretim kapasitesindeki artışı dar anlamda bir teknik modernleşme olarak ele almak yerine, ideolojik, ekonomik, siyasi ve askerî alanların etkileşimi içinde biçimlenen yapısal bir dönüşüm olarak kavramsallaştırmaktır. Bu çerçevede analiz, Michael Mann'ın IEAS modeli ile Clayton Christensen'in inovatif ikilem yaklaşımını bütüncül bir analitik çerçeve içinde birleştirmektedir. Çalışmanın temel iddiası, artan güvenlik tehditleri, dış politika gerilimleri ve yaptırım risklerinin Türkiye'yi askerî kapasite odaklı bir yönelime sevk ettiği, bu yönelimin savunma sanayiinde millîleşme sürecini hızlandırarak devlet kapasitesi, ideolojik söylem ve ekonomik yapı üzerinde dönüştürücü sonuçlar doğurduğudur. IEAS modeli perspektifinde askerî gücün, diğer güç alanlarını harekete geçiren belirleyici bir eksen haline geldiği, savunma yatırımlarının kurumsal kapasiteyi güçlendirdiği ve millî teknoloji söylemi aracılığıyla ideolojik meşruiyetin inşa edildiği gösterilmektedir. Teknolojik boyutta, Bayraktar TB2 başta olmak üzere insansız hava sistemleri ekosisteminin, düşük maliyet ve operasyonel esneklik avantajları sayesinde küresel savunma pazarında sınırlı ancak anlamlı ölçekte bir yıkıcı inovasyon etkisi yarattığı saptanmıştır. Buna karşılık, ağır platform projelerinin büyük ölçüde sürdürücü inovasyon özellikleri taşıdığı ve Türkiye'nin mevcut teknolojik standartlara entegrasyonunu güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular, savunma sanayiinin yıkıcı ve sürdürücü yenilik biçimlerinin birlikte işlediği melez bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak Türkiye örneği, savunma sanayiindeki millileşme sürecinin yalnızca güvenlik politikalarının bir uzantısı olmadığını, aksine devlet iktidarının yeniden yapılandırılmasını aktif biçimde şekillendiren çok boyutlu bir dönüşüm niteliği taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract This research analyzes the indigenization process experienced in Turkey's defense industry under the Justice and Development Party (AKP) administration, focusing on the multi-layered transformation of state power and the dynamics of technological innovation. Rather than addressing the growth in domestic production capacity as technical modernization in a narrow sense, the study seeks to conceptualize it as a structural transformation forged through the interaction of ideological, economic, political, and military spheres. Within this framework, the analysis integrates Michael Mann's IEAS model with Clayton Christensen's innovator's dilemma approach into a holistic analytical framework. The study's central thesis posits that escalating security threats, foreign policy tensions, and the risks of sanctions have driven Turkey toward a military-capacity-oriented trajectory. This orientation, by accelerating the indigenization process in the defense industry, has yielded transformative consequences for state capacity, ideological discourse, and economic structures. From the perspective of the IEAS model, it is demonstrated that military power has become a decisive axis mobilizing other domains of power, defense investments have fortified institutional capacity, and ideological legitimacy has been constructed through a 'national technology' discourse. On the technological dimension, it is identified that the unmanned aerial systems (UAS) ecosystem—spearheaded by the Bayraktar TB2—has generated a limited yet significant disruptive innovation effect in the global defense market, owing to its advantages of cost-effectiveness and operational flexibility. Conversely, it has been observed that heavy platform projects predominantly exhibit the characteristics of sustaining innovation, reinforcing Turkey's integration into existing technological standards. These findings suggest that the defense industry possesses a hybrid structure in which disruptive and sustaining modes of innovation operate in tandem. Ultimately, the case of Turkey demonstrates that the indigenization process in the defense industry is not merely an extension of security policies, but a multidimensional transformation that actively reshapes the reconfiguration of state power.