Toplam verimli bakım faaliyetlerinin üretim yönetimine etkileri
Support of production management by total productive maintenance
  1. Tez No: 74230
  2. Yazar: SEMA ADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
TOPLAM VERİMLİ BAKIM FAALİYETLERİNİN ÜRETİM YÖNETİMİNE ETKİLERİ Sema ADALI Anahtar Kelimeler : Toplam Verimli Bakım, TVB Özet : Bu çalışmada, ekipman veriminin en uygun seviyeye çıkarılmasına ve bir kullanıcı bakım sisteminin hazırlanmasına yönelik atılacak adımlar için gerekli işlemler tarif edilmektedir. Bunlara ilaveten üretim performansını yükseltme anlayışına önem verilmiş ve altı büyük kaybı iyileştirmek ve sıfır kaza, sıfır hata ve sıfır duruş'lan başarmak için, mevcut işletme koşullarını ve alt seviye personelin bilgi ve becerilerini arttırmayı hedefleme vurgulanmıştır. Bunu yapabilmek için, geleneksel arayış yollarının değiştirilmesi ve ayrıntılı prosedürlerin uygulamalarını içeren TPM sisteminin yürütülmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıntılı prosedürlerin her birinde, ekipman ve çalışanlar açısından hedefler bulunmasına ve eğitim sistemlerinin oluşturulmasına ihtiyaç göstermektedir. Bu yöntemin uygulanmasında, şirket üst yönetiminin tam desteği ve tüm çalışanların katılımı ve motivasyonu çok önemlidir. Bundan dolayı, TPM sistemini uygulayan tüm işletmeler, TPM adı altında kendi çalışmalarını, ayni anda, Bakım ve Üretim departmanlarında da geliştirirler. Buna ek olarak, teorik anlatılan bu bilgiler, KORDSA Kord Bezi Sanayii ve Ticaret A.Ş. ' deki uygulamalar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUPPORT OF PRODUCTION MANAGEMENT BY TOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE Sema ADALI Keywords : Total Productive Maintenance, TPM Abstract : In this study, it describes activities for each step toward optimizing equipment efficiency and establishing of autonomous maintenance system, and provides an excellent overview of the philosophy of TPM. In the mean time by considering improving philosophy of production performance, to improve six big loses and aims at improving existing plant conditions and at increasing the knowledge and skills of frontline personnel in order to achieve zero accidents, zero defect, and zero breakdowns. To do so, They must change their traditional way of thinking, which entails the implementation of a TPM system involving the thorough application of the detailed procedures. Each of the detailed procedures, therefore, has aims based on both equipment and human perspectives and TPM requires the establishment of educational systems designed to upgrade skill levels of maintenance and production personnel. During the application of this method, the participation of top management and all other personnel are very important. All companies implementing a TPM system, therefore, develop their own activities, under the name of TPM, simultaneously in the plant engineering and product design department. Finally, this study expressed above has also been supported by Kordsa application.