Toplam verimli yönetim (TPM) uygulamasının işletme verimliliğine etkileri ve örnek bir işletmede TPM uygulamasının incelenmesi
Effects of total productivity management implementation to business efficiency and researh on TPM at a firm
- Tez No: 533044
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya çapındaki firmalar ile rekabet etme zorunluluğu rekabet şartlarını zorlaştırmaktadır. Firmalar zorlu rekabet ortamında, işletmelerine güç katacak yönetimsel araçlara gün geçtikçe daha çok ihtiyaç hissetmektedir. Firmalar için müşteri memnuniyeti, zaman planlamasına uygunluk, üretim planlarının aksamaması, maliyetlerin minimize edilmesi ve karlılık büyük öneme sahiptir. Bu nedenle araştırma kapsamında Toplam Verimli Yönetim (TPM) yaklaşımlarının işletme verimliliğine etkileri incelenmiştir. Araştırma esnek ambalaj sektöründe faaliyet gösteren ve TPM uygulamaları çerçevesinde çalışma koşullarını uyarlayan bir firma üzerinde yapılan incelemeler ile tamamlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Toplam Verimli Yönetim faaliyetlerinin, işletme verimliliğine olumlu katkılar sunduğu görülmüştür. Firma çalışanlarının farkındalıklarının arttığı, çalışanların işletmenin gelişimi için daha katılımcı hale geldiği, operatörlerin üretim konusunun yanı sıra temel bakım konularını da sahiplendiği, toplam ekipman etkinliğinin arttığı ve idari kısımlarda da verimlilik artışı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition conditions is being harder because of global firms. Day by day firms more need to administrative tools gaining strength. Customer satisfaction, suitability to time budgeting, not to delay production planning, minimizing costs and profitability is very important for firms. Because of this, at the search effects of total productivity management implementation to business efficiency is studied. Research is finished with the issue of study about a firm which work on flexible packaging sector and adapts business conditions to TPM. In terms of research results it is approved that TPM implementation contributes operational efficiency. It is observed that awareness of staff is increased, staff became more participant for firm improvement, operators adopted maintenance as well as production, overall equipment efficiency is increased and productivity is increased at offices too.