Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosunun konser repertuvarlarının incelenmesi
Samsun State Classical Turkish Music Chorus examination of concert repertoories
- Tez No: 742314
- Danışmanlar: DOÇ. YILDIRIM AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Toplumların gelecek nesillere aktardığı her şey kültür olarak tanımlanabilir. Kültürel yapının korunması, sahip çıkılması, yaşatılması ve kuşaklar arası intikâli toplumların öncelikli hedefleri arasında olmalıdır. Ülkemizin seçkin kurumlarının başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı bu misyonu önemli ölçüde sağlamaktadır. Bünyesinde barındırdığı devlet korolarının repertuvar seçimi ile değerlerin sürdürülebilirliği, korunması ve yaşatılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu'nun 1991-2021 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan tüm konser repertuvarları incelenerek hangi makâm, form ve dönemden eserlere yer verildiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veriler, Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu'nun konser repertuvarlarına ait arşiv kayıtları taranarak elde edilmiştir. Araştırma, Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu'nun repertuvarı ile sınırlandırılmış, tarama modelini esas alan nitel ve nicel yöntemlerin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırma ile elde edilen bulgular neticesinde; koronun 31 yıllık konser repertuvarında Hicâz Makâmı, Şarkı Formu ve Romantik Dönemden eserlerin ağırlıklı olarak tercih edildiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Everything that societies pass on to future generations can be defined as culture. The protection, protection, preservation and intergenerational transfer of cultural structure should be among the primary objectives of societies. The Ministry of Culture and Tourism, which is one of the leading institutions of our country, provides this mission to a great extent. With the repertoire selection of the state choirs it houses, it is aimed to sustain, protect and keep the values alive. In this study, it is aimed to determine from which maqam, form and period the works are included by examining all the concert repertoires of the Samsun State Classical Turkish Music Choir, which is affiliated to the General Directorate of Fine Arts of the Ministry of Culture and Tourism. For this purpose, the data were obtained by scanning the archive records of the concert repertoires of the Samsun State Classical Turkish Music Choir. The research is a descriptive study, limited to the repertoire of Samsun State Classical Turkish Music Choir, using qualitative and quantitative methods based on the scanning model. As a result of the findings obtained from the research; It has been concluded that in the choir's 31-year concert repertoire, works from the Hijaz Mode, Song Form and Romantic Period are predominantly preferred.