Özgün baskı alanında deneysel uygulamalar, Hasan Pekmezci'nin alana katkıları ve baskılarının incelenmesi
Experimental applications in the field of original printing, contributions of Hasan Pekmezci to the field and analysis of his prints
  1. Tez No: 742315
  2. Yazar: ZEYNEP TUBA KALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmadaki ana tema, mağara resimlerinden bu yana değişim içerisinde olan baskıresim sanatını daha yakından tanımak, Dünya'da ve Türkiye'de gelişim evrelerini ele almak, bu gelişimin sürdürülebilirliği için temel yapı taşı haline gelen deneysel arayışların irdelenmesi gerekliliğinin bulunmasıdır. Bu bağlamda özgün baskı resim sanatının tanımı yapılarak tarihçesine yer verilmiş, geleneksel baskı teknikleri ve deneysel teknikler araştırılmış, deneyselliğin Türkiye'deki gelişimine yer verilmiştir. Değerli sanatçı Prof. Hasan Pekmezci'nin sanat hayatı, kişiliği, eğitimciliği, yurtiçi ve yurtdışı sergileri, eserleri, kitapları, özgün baskı sanatına katkılarından söz edilmiştir. Pekmezci ile birebir sanatçı görüşmeleri yapılmış, sanatına dair detaylı bilgiler edinilmiş, bu bilgiler kullanılarak deneysel tekniklerle üretmiş olduğu özgün baskı eserleri üzerine analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main theme of this research is to get to know the art of printmaking, which has been changing since the cave paintings, to deal with the developmental stages in the world and in Turkey, and to examine the experimental searches that have become the basic building blocks for the sustainability of this development. In this context, the definition of the art of printmaking and its history are given, traditional printmaking techniques and experimental techniques are researched, and the development of experimentation in Turkey is given. Distinguished artist Prof. Hasan Pekmezci's artistic life, personality, education, domestic and international exhibitions, works, books, and his contributions to the art of printmaking are mentioned. One-to-one artist interviews were made with Pekmezci, detailed information about his art was obtained, and analysis was made on the original print works he produced with experimental techniques using this information.