Haksız fiilde bedensel zararlar ve bedensel zarardan sorumluluk
Bodily harm arising from tortious act and liabiliy arising from bodily harm
- Tez No: 742313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AVCI BRAUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 49. maddesinde“Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür.”hükmü mevcuttur. Buna göre, hukuk düzenin gereklerine aykırı bir davranışla bir başkasına zarar veren kişiler, vermiş oldukları zararı gidererek bunu telafi etmek zorundadırlar. Tazminat sorumluluğunun doğabilmesi için bir kimsenin kusurlu ve hukuka aykırı eylemi ile bir başkasını zarara uğratması, yani o kişinin malvarlığında bir eksilmeye neden olması gerekmektedir. Zarar gören kişi mahkemeye başvurarak malvarlığında meydana gelen eksilmenin, zarar veren tarafından giderilmesini talep edebilir. Zararın varlığı ve miktarı, tarafların ileri süreceği tüm deliller değerlendirilerek hâkim tarafından belirlenecektir. Tazminatın belirlenmesinde öncelikli olarak kusur ve zararın mahiyeti dikkate alınmaktadır. Maruz kaldığı haksız fiil sebebiyle fiziki varlığı ya da ruh sağlığı ihlâl olan kimsenin, malvarlığında iradesine aykırı olarak meydana gelen ekonomik eksilmelerin tazmin edilmesi gerekmektedir. Bir kimsenin fiziksel ya da ruhsal varlığının ihlâl edilmesi sonucu meydana gelen maddi ve manevi eksilmeler bedensel zarardır. Türk Borçlar Kanunu'nun 54. maddesi ile bedensel zararların kapsamı belirlenmiş olup, zarar görenin tedavi giderleri, kazanç kaybı, çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar ile ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplarının giderilmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır. Türk Borçlar Kanunu'nun 51. ve 52. maddelerinde maddi tazminatın belirlenmesi ve indirilmesine ilişkin hükümler düzenlenmiş olup, bu hükümler ile bazı durumların varlığı halinde tazminatın indirilmesi ve tamamen kaldırılması konusunda hâkime geniş takdir yetkisi tanınmıştır. Çalışmamızda, haksız fiilde bedensel zararlar ve bedensel zarardan doğan sorumluluk konusu yasal düzenlemeler, doktrinsel görüşler ve içtihatlar ışığında ele alınmış ve ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 49 of the Turkish Code of Obligation titled“Debt Relationships Arising From Tortious Act”, provides that;“A person who damages someone with a defective and unlawful act is obliged to remedy this damage.”For the liability for damages to arise, a person must cause damage to another person by a defective and unlawful act, in other words, cause a deficiency in that person's assets. The damaged person may apply to the court and request compensation by the damager for the deficit in her/his assets. In determining the compensation, the nature of the defect and damage is primarily taken into account. A person whose damaged due to the tortious acts to which she/he is subjected must be compensated for the economic deficiencies in her/his assets that occur against her/his will. Physical damages are the damages which are occurred when someone's bodily or spiritual integrity is violated. Article 54 of the Turkish Code of Obligations determines the scope of the physical damages. It stipulates that the treatment expenses, loss of earnings, losses arising from the decrease or loss of working power and losses arising from the shaking of the economic future of the damaged person should be compensated. Articles 51 and 52 of the Turkish Code of Obligations regulate the determination and reduce the compensation amount. With these articles, the judge is given a wide margin of discretion to reduce and completely remove the compensation in certain situations.