Diyarbakır'da bazı içme sularında radon konsantrasyon seviyelerinin belirlenmesi
The determination of radon concentration levels in some drinking waters in Diyarbakır
  1. Tez No: 742325
  2. Yazar: YONCA DERVİŞOĞLU KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ŞAHİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İnsanoğlunun yaşamı için oldukça önemli olan su, insan vücuduna alınırken beraberinde bazı radyoizotopları da taşımaktadır. Su ile insan vücuduna alınan en önemli radyoizotopların başında Radon-222 gelmektedir. Bu çalışmada, Diyarbakır genelinde, toplanan 31 farklı içme suyu örneği, radon aktivite konsantrasyonu açısından incelendi. Bu örneklerin radon aktivite konsantrasyonları, AlphaGuard aktif radon ölçüm sistemi kullanılarak belirlendi. Elde edilen değerler ile bazı doz hesapları yapıldı ve sonuçlar literatürdeki benzer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Water, which is very important for human life, carries some radioisotopes with it while being taken into the human body. Radon-222 is one of the most important radioisotopes taken into the human body with water. In this study, 31 different drinking water samples collected throughout Diyarbakır were examined in terms of active radon activity concentration. The radon activity concentrations of these samples were determined using the AlphaGuard radon measurement system. With the obtained values, some dose calculations were made and the results were compared with the results of similar studies in the literature.