Ağır çıkma miktarının yapısal performansa etkisi
The effect of overhangs on structural performance
  1. Tez No: 742326
  2. Yazar: FIRAT AKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapıların deprem performansının etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri de zemin katın üstündeki katlarda kat alanını arttırmak için yapılan kapalı ağır çıkmalardır. Bu tez çalışması kapsamında kapalı ağır çıkmaların betonarme yapıların deprem performansına etkisi incelenmiştir. Yazılım programı kullanılarak farklı cephelerde ve farklı miktarlarda kapalı ağır çıkmalar içeren toplam 16 adet yapısal model oluşturulmuştur. Bu modeller için elde edilen sonuçlar, ağır çıkma etkisinin ortaya konması için ağır çıkma içermeyen referans yapı model sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Her bir yapı modeli için periyot, taban kesme kuvveti, performans düzeyleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many factors affecting the earthquake performance of buildings. One of these factors is the closed heavy overhangs made to increase the floor area on the stories above the ground story. Within the scope of this thesis, the effect of closed heavy overhangs on the earthquake performance of reinforced-concrete structures was investigated. Using the software program, a total of 16 structural models containing heavy overhangs on different facades and in different amounts was created. The results obtained for these models were compared with the results of the reference structure model without heavy overhang to reveal the heavy overhang effect. Period, base shear force and performance levels were obtained for each building model.