Mekkî ayetlerde edebî bir form olarak beden dili
Body language in mekkî versicles as a literate from
  1. Tez No: 742334
  2. Yazar: DİLAN GÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜNDÜZÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu Tez, Kuran'da iletişim merkezli bir çalışmadır. Kuran ayetlerinden Mekkî ayetlerle sınırlandırılmıştır. Ele alınan ayetlerde beden dili üslubu belirlenmiş ve ayetin temel anlamına kattığı yeni anlamlar değerlendirilmiştir. Ayrıca ayetlerle ilgili Arapça tefsir kaynakları taranmıştır. Yapılan değerlendirmeler hadislerle pekiştirilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen ayetler edebî açıdan kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This Thesis is a communication-centered study in the Qur'an. It is limited to Makki verses from the verses of the Qur'an. In the verses discussed, the body language style was determined and the new meanings that the verse added to its basic meaning were evaluated. In addition, Arabic tafsir sources about the verses were scanned. The evaluations made were sometimes tried to be reinforced with hadiths. The determined verses were assessed to a comprehensive evaluation in terms of literature.