Betonarme kirişlerin mekanik özelliklerine soğuk derz uygulamalarının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cold joint applications on mechanical properties of reinforced concrete beams
- Tez No: 742338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beton dökümünde, büyük alanların tek seferde dökülmesinin zor olması, mevcut beton kalıbının yetersizliği, beton tedarikinde yaşanan sıkıntılar gibi birtakım sebeplere bağlı olarak döküm safhalar halinde yapılabilmektedir. Belirtilen sebeplere bağlı olarak, betonun safhalar halinde dökülmesi sonucunda oluşan birleşim yerleri soğuk derz olarak adlandırılır. Soğuk derz bölgeleri yapıların zayıf noktası olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada betonarme kirişlerin mekanik özelliklerine soğuk derz uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla gerçek ölçülere ve yüklere uygun 200 cm uzunluğunda, 35 cm yüksekliğinde, 20 cm eninde, 11 adet kiriş üretimi yapılmıştır. Bu kirişlerde soğuk derzler, kiriş açıklığının ortasında, açıklığın 1/4'ünde ve yatay olarak bırakılmıştır. Kirişlerin diğer kalan beton dökümleri 1 gün ve 7 gün sonra gerçekleştirilmiştir. Üretilen kirişler eğilme deneyine tabi tutularak taşıma kapasite değerleri elde edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak soğuk derz uygulamasının betonarme kiriş elemanına olumsuz etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In concrete pouring process, pouring can be done in stages depending on some reasons such as the difficulty of pouring large areas at once, the inadequacy of the existing concrete mold and the problems experienced in the supply of concrete. Depending on the reasons stated, the joints formed as a result of pouring the concrete in stages are called cold joints. Cold joint areas are thought to be the weak point of the structures. In this research, the effect of cold joint formation on the mechanical properties of reinforced concrete beams was investigated. For this purpose, 11 beams with a length of 200 cm, a height of 35 cm, and a width of 20 cm, suitable for real dimensions and loads, were constructed. In these beams, cold joints are left in the middle of the beam span and 1/4 of the beam span as horizontally. The remaining concrete pouring of the beams were carried out after 1 day and 7 days. The constructed beams were subjected to bending test and obtained values of bearing capacity were compared. As a result, there was no negative effect of cold joints on the reinforced concrete beam element.