Nano boyutlu grafen oksit katkılı polimer kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of nanosize graphene oxide doped polymer composites
- Tez No: 742339
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Grafen karbon esaslı 2boyutlu malzemeler sınıfında bulunan ve mekanik, termal ve elektriksel özellikleri bakımından üstün özellikler gösterebilen bir malzemedir. Sp2 bağ yapısına sahip olan bu malzeme, günümüzde bilinen en yüksek dayanıma sahip malzemedir. Aynı zamanda spesifik yüzey alanı diğer malzemelere oranla yüksektir ve uygulama alanları oldukça geniştir. Ancak grafen, kısıtlı kullanıma sahip olduğundan polimer nano kompozit üretimi esaslı araştırmalar tercih sebebidir. Bu çalışmada, Hummers modifiye yöntemi kullanılarak grafit pullarından grafen oksit(GO) üretilmiştir. Üretilen grafen oksit ve indirgenmiş grafen oksidin (rGO) % 0,5 ve 1 oranlarında polyester ve silikona katkılandırma yapılmıştır.Numuneler çekme, basma testiyle ayırıcı özellikleri ortaya konmuştur. XRD, SEM analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphene is a material in theclass of carbon-based 2D materialsand can show superior properties in terms of mechanical, thermal and electrical properties. This material, which has sp2 bond structure, is the material with the highest strength known today.At thesame time, its specific surface area is higher than other material sandits application are asare quite wide. However, since graphene has limiteduse, researches based on polymer nano composite production are preferred. In this study, graphene oxide (GO) was prepared from graphite flakes by Hummers modified method. %0.5 and %1 of the produced graphene oxide and reduced graphene oxide (rGO) were added to polyester and silicon. The samples showed the properties proven by the compression test. XRD, SEM analyzes were made. Decreases are observed with the increase in additions of graphene oxide.