Makro sentetik fiber lif kullanımının betonarme kirişlerin davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of macro synthetic fiber fiber use on the behavior of concrete beams
- Tez No: 650990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, katkı malzemesi olarak makro sentetik fiber (MSF) lif kullanımının betonarme kirişlerin davranışları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla; hacimce %0, %0,4 ve %0,6 MSF oranlarına sahip toplam 6 adet kiriş üretilmiştir. Tüm kirişlerin boyutları 150x230x1400 mm boyutlarında tasarlanmıştır. Kirişlerde enine donatılar Ф8/20 cm, basınç donatıları 2Ф12 ve çekme donatıları 2Ф14 olarak seçilmiştir. Kirişlerin; mesnetler arası uzaklığı, kesme açıklığı, kiriş etkili yüksekliği gibi tüm fiziksel özellikleri birbirleriyle aynı olacak şekilde tasarlanmıştır. Deneyde MSF katkısının; 28 günlük basınç dayanımına ve kirişlerin üç noktalı yükleme deneyi altında mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi referans kirişlerle (%0 MSF dozajlı kirişler) karşılaştırılmıştır. Üç noktalı yükleme deneyi ile elde edilen yük - kirişin orta noktasında oluşan deplasman grafikleri yardımıyla MSF katkısının maksimum yük taşıma kapasitesi, enerji yutma kapasitesi, süneklik ve maksimum deplasman değeri gibi bulgular üzerinde durulmuştur. Deney süresince kirişlerin artan yük altındaki davranışları kaydedilerek yük çatlak oluşumları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the use of macro-synthetic fiber (MSF) as an additive material in reinforced concrete beams on the behavior of reinforced concrete beams were investigated. For this purpose; a total of 6 beams with 0%, 0.4%, 0.6% MSF ratios were produced by volume. All beams are designed in dimensions of 150x230x1400 mm. Transverse reinforcements are chosen as Ф8 / 20 cm, pressure reinforcements 2Ф12 and tension reinforcements 2Ф14 in beams. It is designed so that all physical properties such as, the distance between supports, effective shear distances and beam effective height are the same. MSF contribution in the experiment; the effect of 28-day compressive strength and the mechanical and physical properties of beams under the three-point loading test were compared with test beams (beams with 0% MSF dosage). The findings such as maximum load bearing capacity, energy absorption capacity, ductility and maximum displacement value of the MSF contribution were studied with the help of the displacement (mm) graphs formed at the midpoint of the load (ton)-beam obtained by the three-point loading experiment. During the experiment, the behavior of beams under increasing load was recorded and load crack formations were interpreted.