Coupling of NAMI DANCE and XBeach numerical models to simulate tsunami induced morphological changes: Case study in Sığacık bay
Tsunami kaynaklı morfolojik değişimlerin benzetimi için NAMI DANCE ve XBeach sayısal modellerinin etkileşimli kullanımı: Sığacık koyu'ndan vaka çalışması
- Tez No: 742341
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, tsunami kaynaklı morfolojik değişiklikleri değerlendirmek için NAMI DANCE ve XBeach Non-hydrostatic sayısal modeller etkileşimli olarak kullanılmıştır. NAMI DANCE, grafik işleme birimi desteğinden dolayı çoğu tsunami sayısal modelinden daha hızlıdır. XBeach Non-hydrostatic ise akış kaynaklı morfolojik değişiklikleri de dikkate alarak dağılımlı akış denklemlerini çözer. Bu çalışmada, modellerin ayrı ayrı hidrodinamik karşılaştırmasını, bir ve iki boyutlu etkileşimli modellerin doğrulanmasını ve vaka çalışması olarak Teos Marina, İzmir içerisinde 30 Ekim 2020 Samos Depremi ve Tsunamisinden kaynaklı morfolojik değişimlerin modellenmesini de içeren dört adet simülasyon çalışması bulunmaktadır. Çalışmalar sonucunda NAMI DANCE ve XBeach Non-hydrostatic modellerinin benzer hidrodinamik performanslara sahip olduğu görülmüştür. Ek olarak, bir ve iki boyutlu etkileşimli modeller, sırasıyla, soliter dalga kaynaklı kıyı profili değişikliklerinin ve karmaşık bir varsayımsal uzun dalgaların karmaşık batimetri üzerinde ilerlemesinin modellenmesiyle doğrulanmıştır. Vaka çalışması model sonuçlarında marina girişinden aşınan malzemenin, yavaşlayan akış nedeniyle marina merkezinde biriktirildiği görülmüştür. Buna ek olarak, etkileşimli model marina girişinde zayıf morfolojik model performansı gösterirken, marina içindeki bölgelerde daha iyi performans göstermiştir. Ancak düşük performansın, izlenen birleştirme yönteminden mi yoksa nicel veya nitel karşılaştırmalarda kullanılan düşük kaliteli ve eski olay öncesi batimetri verilerinden mi kaynaklandığı yazar için belirsizdir. Simülasyon çalışmaları sırasında, çeşitli XBeach Non hydrostatic girdi parametrelerinin morfolojik performans üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve morfolojik doğruluğun sediman taşıma formülasyonundan önemli ölçüde etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, NAMI DANCE and XBeach Non-hydrostatic numerical models are coupled to assess the tsunami-induced morphological changes. The former is faster than most tsunami numerical models due to its graphics processing unit support, and the latter solves flow-induced morphological changes and dispersive flow equations. Four simulation studies, including the individual model comparison of hydrodynamics, one- and two-dimensional coupled model validation, and a case study assessing morphological changes inside Teos Marina, Izmir, due to the 30 October 2020 Samos Earthquake Tsunami, are conducted. The hydrodynamic model performance of NAMI DANCE and XBeach Non-hydrostatic is found comparable. Additionally, one- and two-dimensional coupled models are validated against the modeling of solitary wave-induced cross-shore profile changes and hypothetical long wave propagation on a complex bathymetry study, respectively. Case study model results show that the material eroded from the marina entrance is deposited at the marina center due to decelerating flow. Additionally, a poor morphologic model performance at the marina entrance is obtained, whereas the coupled model performed better in the regions inside the marina. However, it is unclear to the author whether the low performance is obtained due to the coupling method followed or the low-quality and old pre-event bathymetry data used in both quantitative and qualitative comparisons. During the simulation studies, the effects of several XBeach Non-hydrostatic input parameters on the morphologic performance are evaluated, and it is concluded that the morphologic accuracy is significantly affected by sediment transport formulation.