Optimization of silicon-oxynitride thin films for crystalline silicon(C-Si) perc cell
Silikon oksinitrat ince filmlerinin kristal silikon (C-Si) perc hücre için optimizasyonu
  1. Tez No: 742347
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN CANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
PECVD ile biriktirilen SiNx ince filmi özellikle PERC güneş hücre tipinde yansıma önleyici ve pasivasyon tabakası olarak PV endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır [1]. Fakat optik ve elektriksel özelliklerinin kısıtlı olması yüksek güneş hücresi verimlerine ulaşılmasına engel olmaktadır. Bu sebeple alternatif olarak optik sabiti silisyum dioksit (SiO2) tabakası değerlerine inebilen SiOxNy ince filmi geliştirildi [2]. Bu tezde, biriktirilen SiNx ve SiOxNy filmleri SE, FTIR, C-V ve PCD gibi çeşitli ölçüm metotlarıyla karakterize edildi. FTIR ölçümleri, filmlerin optik sabiti arttıkça H miktarlarının arttığını ortaya koydu. SiNx filminin optik sabiti azaldıkça Qf değeri daha yüksek değerlere ulaşırken Dit değeri önemli ölçüde azaldı. Si-O yoğunluğunun daha yüksek olmasından dolayı en düşük Dit değeri optik sabiti 1.73 olan SiOxNy filmi ile elde edildi. Üretilen simetrik örnekler, SiNx filminin altına birkaç nanometre SiOxNy katmanının biriktirilmesisin hem n hem de p-tipi katkısız gofretlerin iVoc değerlerini geliştirdiğini gösterdi. Tepe ısıl işlem sıcaklığı artışı ile Al2O3/SiNx yığınının daha düşük optik sabitli SiNx filminin Qf değeri gelişti. iVoc değerlerinin daha yüksek tepe sıcaklıklarına direnmesi, SiNx filmindeki düşük H miktarı ile ilişkilendirildi. Yansıma/sönümleme kayıplarını karşılaştırmak için optimize edilen ARC tabakaları, OPAL 2 ile simüle edildi [3]. Ara yüzeye biriktirilen düşük optik sabitli SiNx filmi ile ışığın ince film içerisinde sönümlenmesi azaldı. Ayrıca tek başına biriktirilen SiNx katmanına kıyasla, SiNx üzerine SiOxNy filminin biriktirilmesi U-V bölgesinde yansımanın azalmasıyla sonuçlandı. Simülasyon sonuçları kapsamında, JGen değeri net 0.19 mA.cm-2 olarak gelişti. Üretilen PERC güneş hücrelerinin I-V sonuçlarına göre, Jsc değerleri simülasyon sonuçlarıyla aynı eğilimde olduğu görüldü ve böylelikle daha yüksek fotodönüşüm verimleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
PECVD deposited SiNx has been used in PV industry especially for PERC solar cell as anti-reflection coating (ARC) and passivating layer [1]. However, its limited optical and electrical properties create a barrier for achieving higher solar cell efficiencies. For that reason, an alternative is introduced that is SiOxNy thin film with adjustable refractive index can be tuned as low as SiO2 [2]. In this thesis, deposited SiNx and SiOxNy films were characterized by various measurement methods such as SE, FTIR, C-V and PCD. FTIR measurements revealed that H content of the films increases for higher refractive indices. While Qf of the SiNx films becomes higher, Dit reduces significantly for lower indices. SiOxNy film with index of 1.73 has the smallest Dit value which is related to higher Si-O density. Fabricated symmetrical samples showed that depositing few nm of SiOxNy layer beneath the SiNx film improves iVoc values of both n and p-type undoped wafers. Qf of Al2O3/SiNx stack with lower index of SiNx film improved with peak firing temperature. iVoc values resisted to higher peaks which is attributed to lower H content in the SiNx film. Optimized ARC layers were simulated with OPAL 2 for comparing absorption/reflection losses [3]. SiNx with lower index at the interface reduced the absorption of light in the thin film. Also, depositing SiOxNy on top of SiNx film resulted in lower reflection in U-V region compared to single layer SiNx film. In the scope of the simulation results, JGen improved with absolute 0.19 mA.cm-2. According to I-V results of the fabricated PERC solar cells, Jsc values were in the same trend as the simulation results, thus resulting in higher photoconversion efficiency.