Ömer Bedrettin Uşaklı'nın şiirlerinde Anadolu ve Anadolu insanı
Anatolia and Anatolian people in Ömer Bedrettin Uşaklı's poems
  1. Tez No: 742348
  2. Yazar: GÜLSÜM DİDEM ALPEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FİKRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Anadolu, birbirini takip eden büyük savaşlar sonunda Millî Mücadele ile kurtarılmıştır. Bu süreçte, Anadolu insanı, gösterdiği üstün gayret ile adından söz ettirmiş, tarihe damga vurmuştur. Anadolu toprakları üzerinde cereyan eden bu hadiseler, edebiyatımıza da yansımıştır. Sanatçılar, yüzünü Anadolu'ya ve onun insanına dönmüş, eserlerinde bu iki önemli cevhere yer vermiştir. Anadolu, çoğu sanatçı tarafından“cennet”sıfatıyla nitelendirilip her bir zerresi dikkatlere sunulmuştur. Tüm bu gelişmelerden dolayı, şairlerin şiirlerinde Anadolu ve Anadolu insanına yer vermesi, Türk edebiyatı açısından önem teşkil etmiştir. Bu çalışma, Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinde önemli bir yere sahip olan şair Ömer Bedrettin Uşaklı'nın şiirlerinde Anadolu ve Anadolu insanının kapsamlı bir biçimde yer almasıyla ilgilidir. Bu çalışmanın amacı, memleket şairi olarak bilinen Ömer Bedrettin Uşaklı'nın, şiirlerinde Anadolu ve Anadolu insanını hangi açılardan ele aldığını ve nasıl işlediğini tespit etmektir. Çalışmanın girişinde, Ömer Bedrettin Uşaklı'nın hayatı ve edebî kişiliği, Anadolu ve Anadolu insanı hakkında bilgiler yer almaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Cumhuriyet Dönemi Türk şiiri konusuna kısaca değinilmiştir. İkinci bölümünde, Türk şiirinde Anadolu ve Anadolu insanına yöneliş ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde, Uşaklı'nın şiirlerinde Anadolu; coğrafya ve tabiatıyla, türküler ve efsaneleriyle alt başlıklara ayrılarak incelenmiştir. Dördüncü bölümünde ise Uşaklı'nın şiirlerinde Anadolu insanı; kahramanlıkları, geniş kitleleri, aşkları, çalışkanlıkları, fakirlikleri, gurbette olmaları bakımından yine alt başlıklara ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Anatolian peninsula was made independent as a result of successive great wars collectively referred to as the War of Independence. During this process, the Anatolian people made a name for themselves with their outstanding efforts, leaving their, mark on history. The events that transpired on the Anatolian land during this period were also reflected in the Turkish literature. Artists turned their eye to Anatolia and its people, including these two significant gems in their works. Anatolia was commonly being described as a“paradise”by most artists, and every bit of Anatolia was brought to attention. As a result of all these circumstances, the concepts of Anatolian land and its people covered in the works of poets was a crucial aspect of the Turkish literature. This study is intended to provide a comprehensive coverage of Anatolia and Anatolian People in the poems of Ömer Bedrettin Uşaklı, who is a prominent poet in Republican Period Turkish Poetry. The aim of this study is to analyze from which perspectives Anatolian People are approached and how hey are reflected in the poems of Ömer Bedrettin Uşaklı, who is known as the poet of the motherland. The beginning of this study includes information about Anatolia and Anatolian people, the life and literary personality of Ömer Bedrettin Uşaklı. In the first chapter of the study, which consists of four parts, the subject of Turkish poetry in the Republican Period is briefly mentioned. The second chapter includes the orientation towards Anatolia and Anatolian people in Turkish poetry. In the third chapter, the geograpy, nature, folk songs and legends of Anatolia in the poems of Uşaklı were analyzed by dividing them into sub-titles. In the fourth chapter, Anatolian people in the poems of Uşaklı were examined, again in sub-titles, as regards their heroism, sociocultural structures, passion, hard-work, poverty and lastly with their expatriates.