Bir üniversite yerleşke alanında çevresel gürültü profilinin değerlendirilmesi: Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesi örneği
The evaluation of the environmental noise profile on an university campus area: Case study for Pamukkale University Kınıklı Campus
- Tez No: 742366
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BİLİCİ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gürültü, hoşa gitmeyen, rahatsız eden, beğenilmeyen, istenmeyen, anlamsız ve genellikle yüksek seviyedeki sesler topluluğu olarak tanımlanmaktadır. Gürültü kişiden kişiye ve kişinin o andaki koşullarına göre değişkenlik gösterir. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde gürültü sınır değeri 65 dB(A) olarak belirtilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise eğitim alanlarındaki dış ortamlar için gürültü sınır değerini 55 dBA olarak belirlemiştir. Bu nedenle gürültü seviyeleri 55 dB(A)'yı aştığında, kampüs gürültü ortamı rahatsız edici ortam olarak sınıflandırılmıştır. Sürekli bir gürültüye maruz kalmak uzun ya da kısa vadede sürekli veya anlık birçok sağlık sorunu oluşturabilir. Gürültü kontrolünde en önemli faktör gürültünün sağlık sorunu olduğunun farkındalığıdır. Gürültü kontrolü sağlanmasında karar destek aracı olarak gürültü haritalardan yararlanılabilir. Gerçekleştirilen yüksek lisans tez çalışmasının amacı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kınıklı Yerleşkesi içerisindeki insanların maruz kaldığı gürültünün belirlenebilmesi için gürültü haritasının oluşturulmasıdır. Oluşturulan gürültü haritaları sayesinde yerleşke içerisindeki kişilerin gürültüden ne ölçüde etkilendiğini ortaya koyarak gürültü seviyelerini azaltmak için ne gibi önlemlerin alınabileceğini belirlemek ve yeni yapılaşma planlamalarının gürültü seviyelerini sınır değerler altında tutacak şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bu amaçla RION NL–31 Marka, Tip-1 doğruluk seviyesine sahip desibelmetre ile toplam 24 ölçüm noktasında ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ölçüm sonuçları, PAÜ Kınıklı Yerleşkesi'ne ait, dijital ortamda ArcGIS yazılımı ile hazırlanan yerleşim planına öznitelik verisi olarak girilip ilişkilendirilmiş ve enterpolasyon yöntemiyle aynı seviyedeki noktalar belirlenip bir eğriyle birleştirilerek 5 dB aralıklarla renklendirilmiştir. Yerleşkedeki tüm eşdeğer gürültü seviyeleri incelendiğinde gürültü düzeylerinin 40,6 ile 80,9 dB(A) arasında değişmekte olduğu, en yüksek gürültü değerinin taşıt ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde, en düşük gürültü değerinin ise yerleşkenin orman alanına bakan bölgesinde olduğu görülmüştür. Yerleşkenin bütünü için değerlendirme yapılırsa ortalama değer olarak yerleşkenin yaklaşık %88'inde 55 dB(A) sınır değerinin, %40'ında ise 65 dB(A) gürültü sınır değerinin ve aşıldığı görülmüştür. Sonuç olarak bazı bölgelerdeki yüksek gürültü seviyeleri nedeniyle gürültü seviyesini eğitim kurumları için kabul edilebilir sınırlara indirmek adına bazı önlemler alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Noise is defined as a collection of unpleasant, disturbing, undesirable, meaningless and generally high-level sounds. The noise varies from person to person and according to the current conditions of the person. In the Environmental Noise Evaluation and Management Regulation, the noise limit value is specified as 65 dB(A). The World Health Organization (WHO) has determined the noise limit value as 55 dBA for the external environments in the education areas. Therefore, when noise levels exceed 55 dB(A), the campus noise environment is classified as a disturbing environment. Being exposed to constant noise can cause many health problems in the long or short term, either continuously or momentarily. The most important factor in noise control is the awareness that noise is a health problem. Noise maps can be used as a decision support tool for noise control. The aim of the master's thesis study was to create a noise map in order to determine the noise exposure of people in PAU Kınıklı Campus. It is to determine to what extent the people in the campus are affected by the noise thanks to the noise maps created, to determine what measures can be taken to reduce the noise levels, and to ensure that new construction plans are made in a way that keeps the noise levels below the limit values. For this purpose, measurements were made at a total of 24 measurement points with a decibelmeter with RION NL-31 Brand, Type-1 accuracy. The measurement results were entered as attribute data on the layout plan of Pamukkale University (PAU) Kınıklı Campus, prepared digitally with ArcGIS software, and correlated, and the points at the same level were determined by the interpolation method, combined with a curve, and colored at 5 dB intervals. When all the equivalent noise levels in the campus are examined, it is seen that the noise levels vary between 40.6 and 80.9 dB(A), the highest noise value is in the areas where vehicle and pedestrian traffic is dense, and the lowest noise value is in the region facing the forest area. If an evaluation is made for the whole campus, the average value is 55 dB(A) in approximately 88% of the campus, 65 dB(A) noise pollution limit value in 40% was found to be exceeded. As a result, it is revealed that due to the high noise levels in some regions, some measures should be taken to reduce the noise level to acceptable limits for educational institutions.