Sıçanlarda doksorubisin kaynaklı nefrotoksisite karşısında tannik asit'in koruyucu potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the protective potential of tannic acid against doxorubicin-induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 742382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİD CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Nefroloji, Biochemistry, Biology, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Doksorubisin (DOX), etkin ancak böbrek dokusunda yol açtığı toksisiteden dolayı klinik etkinliği sınırlı kalan bir kemoterapi ilacıdır. Bu yüzden DOX kaynaklı nefrotoksisitenin altında yatan mekanizmaların aydınlatılmasının yanı sıra DOX'un tedavi etkinliğini değiştirmeden ilacın yol açtığı hasarı minimize edebilecek ajanların belirlenmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, DOX maruziyeti ile oluşturulan böbrek toksisite modelinde tannik asitin (TA) böbrek dokusu üzerindeki koruyucu etkisi ve bu etkilerin potansiyel mekanizmalarının gen ve protein seviyesinde araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İki haftalık süreçte kümülatif DOX maruziyetinin yanı sıra, TA ve DOX+TA kombinasyonu uygulanan diğer gruplardaki canlıların böbrek dokularında oksidatif hasar belirteçlerinin miktarları ile antioksidan sistem bileşenlerinin değişimleri gen ve protein seviyesinde incelendi. Ayrıca DOX ilişkili nefrotoksisiteye katkı sağlayan moleküler aktörlerin tanımlanması amacıyla inflamasyon, apoptozis ve hücre metabolizmasında kritik öneme sahip regülatör faktörlerin gen ifadesi seviyeleri Real-Time PCR ile araştırıldı. Bulgular: Sıçan böbrek dokularında DOX'un glutatyon (GSH) seviyesinde azalmaya ve malondialdehit (MDA) seviyesinde ise artışa neden olduğu gözlenmiştir. Antioksidan sistem bileşenlerinden süperoksit dismutazın (SOD), katalazın (CAT), glutatyon-s-transferazın (GST) ve glutatyon peroksidazın (GPx) biyolojik aktivitelerinde ve mRNA seviyelerinde ise DOX'un önemli baskılamaya yol açtığı tespit edilmiştir. Ek olarak, böbrek hasar markırlarının (Lcn2 ve Kim-1), inflamasyon markerlarının (Cox-2, Tnfa ve Il-6), apoptotik genlerin (Casp3 ve Casp9), stres direnci ve hücre metabolizmanın düzenlenmesinde rol alan transkripsiyon faktörlerinin (Foxo1 ve Foxo3) ve transkripsiyonda DNA'nın topolojisini düzenleyen Top2b'nin mRNA ifadelerinin DOX maruziyeti sonucunda olumsuz etkilediği gözlenmiştir. Ancak, TA'in DOX maruziyeti ile meydana gelen söz konusu tüm deregülasyonları tersine çevirebildiği gözlenmiştir. Sonuç: DOX'un neden olduğu patolojik olguların altında yatan mekanizmaların anlaşılmasına yönelik çalışmalar devam etse de, TA uygulamasının klinikte kullanılan ilacın terapötik etkinliğini değiştirmeden kemoterapi kaynaklı nefrotoksisiteyi hafifletici alternatif, çok yönlü ve etkin bir yaklaşım olarak kabul edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Doxorubicin (DOX) is an effective chemotherapy agent, but its clinical efficacy is limited due to the toxicity it causes in the kidney tissue. Therefore, in addition to elucidating the underlying mechanisms of DOX-induced nephrotoxicity, it is necessary to identify agents that can minimize the damage caused by the drug without changing the treatment efficacy of DOX. This thesis aimed to investigate the protective effect of tannic acid (TA) on kidney tissue and the potential mechanisms of these effects at the gene and protein level in the kidney toxicity model induced by DOX exposure. Method: In addition to the cumulative DOX exposure during the two-week period, the amounts of oxidative damage markers and the changes in the antioxidant system components in the kidney tissues of the animals in the other groups treated with TA and DOX+TA combination were examined at the gene and protein level. In addition, in order to identify the molecular actors contributing to DOX-related nephrotoxicity, the gene expression levels of regulatory factors that have critical importance in inflammation, apoptosis, and cell metabolism were investigated by Real-Time PCR. Findings: It was observed that DOX caused a decrease in glutathione (GSH) levels and an increase in malondialdehyde (MDA) levels in rat kidney tissues. It has been determined that DOX causes significant suppression in the biological activities and mRNA levels of the antioxidant system components, including superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione-s-transferase (GST), and glutathione peroxidase (GPx). In addition, kidney damage markers (Lcn2 and Kim-1), inflammation markers (Cox-2, Tnfa, and Il-6), apoptotic genes (Casp3 and Casp9), transcription factors (Foxo1 and Foxo3) involved in the regulation of stress resistance and cell metabolism, and mRNA expressions of Top2b, which regulates the topology of DNA in transcription, were negatively affected by DOX exposure. However, it has been observed that TA is able to reverse all the deregulations that occur with DOX exposure. Results: Although studies to understand the mechanisms underlying the pathological cases caused by DOX continue, it is thought that TA treatment can be considered an alternative, versatile and effective approach to alleviating hemotherapy-induced nephrotoxicity without changing the therapeutic efficacy of the drug used in the clinic.