Bazı melez ceviz (Juglans regia L.) genotiplerinin seleksiyon 2 aşamasında bitkisel ve meyve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of vegetable and fruit characteristics of some hybrid walnut (Juglans regia L.) genotypes in the selection 2 stage
- Tez No: 742395
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ, ÖĞR. GÖR. AKİDE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, melezleme yöntemi ile elde edilmiş ve seleksiyon 2 aşamasında olan 15 ceviz genotipinin bazı bitkisel ve meyve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada genotiplerde incelenen fenolojik, pomolojik ve bazı kimyasal özellikler dünyada en fazla yetiştiriciliği yapılan Amerikan orijinli Chandler çeşidi ile kıyaslanmıştır. Fenolojik gözlemler neticesinde; genotiplerin verim bakımından %40‟ının“Çok verimli”, %33,33‟ünün“Verimli”, %6,66‟sının“Orta”, %6,66‟sının“Az verimli”ve %13,33‟ünün“Çok az verimli”kategorisinde yer aldığı belirlenmiştir. Yapraklanma tarihlerinin 6 Nisan ile 21 Nisan arasında olduğu belirtilmiştir. Chandler çeşidi esas alınarak yapılan sınıflandırmada %6,66‟sının“Çok erken”, %6,66‟sının“Erken”, %6,66‟sının“Orta”, %53,33‟ünün“Geç”ve %26,66‟sının“Çok geç”sınıfında yer aldığı tespit edilmiştir. Genotiplerin %73,33‟ü“Protandri”, %20‟si“Homogami”ve %6,66‟sı“Protogini”çiçeklenme özelliğine sahip olduğu belirlenmiştir. Genotiplerin hasat tarihlerinin 1 Eylül ile 22 Eylül arasında, Chandler çeşidinin ise 3 Ekim tarihinde başladığı kaydedilmiştir. Genotiplerin; kabuklu meyve ağırlıklarının 11,86 g ile 19,65 g arasında, iç oranlarının %44,29 ile %63,49 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Kabuk kalınlıkları 1,16 mm ile 2,02 mm arasında değişim göstermiştir. Genotiplerin %100‟ünün“Açık”kabuk rengine, %60‟ının“Düz”, %40‟ının“Orta”kabuk pürüzlülüğüne sahip olduğu gözlemlenmiştir. Genotiplerin kimyasal analizleri neticesinde; yağ oranının %62,30 ile %72,34 arasında, protein oranlarının ise %12,97 ile %20,53 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some plant and fruit quality characteristics of 15 walnut genotypes obtained by hybridization method and in the selection 2 stage. In the study, the phenological, pomological and some chemical properties examined in genotypes were compared with the American origin Chandler variety which is the most cultivated in the world. As a result of phenological observations; It was determined that 40% of the genotypes were in the“Very productive”, 33.33%“Productive”, 6.66%“Medium”, 6.66%“Low productive”and 13.33%“Very little productive”categories of genotypes in terms of yield. It was observed that the foliation dates were between April 6 and April 21. In the classification made on the basis of the Chandler variety, 6.66% were in the“Very early”, 6.66%“Early”, 6.66%“Medium”, 53.33%“Late”and 26.66%“Very late”class detected. It was determined that 73.33% of the genotypes had“Protandri”, 20%“Homogamy”and 6.66%“Protogini”flowering characteristics. It was noted that the harvest dates of the genotypes started between 1 September and 22 September, and the Chandler variety started on 3 October. Genotypes; It was determined that the weight of the fruit with shells varied between 11.86 g and 19.65 g, and the internal ratios varied between 44.29% and 63.49%. Shell thicknesses varied between 1.16 mm and 2.02 mm. It was observed that 100% of the genotypes had“Light”shell color, 60% had“Smooth”and 40% had“Moderately smooth”shell roughness. As a result of chemical analysis of genotypes; It was determined that the fat ratio varied between 62.30% and 72.34%, and the protein ratios varied between 12.97% and 20.53%.