Okul öncesi öğretmenlerinin okuma motivasyonları ile 3-6 yaş çocuk kitabı seçim kriterleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preschool teachers' reading motivations and 3-6 YEAR old children's book selection criterias
- Tez No: 742411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerin okuma motivasyonlarıyla çocuk kitabı seçim kriterleri arasındaki ilişkiyi ve bunların çeşitli değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Örneklemi İstanbul ve Tokat'ta çalışan 220 okul öncesi öğretmen oluşturmaktadır. Veriler“Yetişkin Okuma Motivasyonu Ölçeği”(YOMÖ) ve“Okul Öncesi Öğretmeninin ve Ebeveynlerin Çocuk Kitabı Seçim (3-6 Yaş) Kriterleri Ölçeği”(KSKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Örneklemin demografik bilgileri yüzdefrekans değerleriyle analiz edilmiştir. Verilere Kolmogorov-Smirnov Normallik Analizi yapılmıştır. Öğretmenlerin okuma motivasyonları ve kitap seçim kriterlerini belirlemek için ortalama-standart sapma değerleri, aralarındaki ilişkiyi ölçmek için Spearman Korelasyon Analizi, demografik özelliklere göre farklılıkların belirlenmesindeyse Bağımsız Gruplarda T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Bulgular: Kadın öğretmenlerin YOMÖ“Tanınma”ve KSKÖ“Fiziksel Özellikler”alt boyutu puanlarının erkeklerden yüksek olduğu,“Çocuk Edebiyatı”dersi alan öğretmenlerin KSKÖ toplam puanlarının diğerlerinden yüksek olduğu, İstanbul'da çalışan öğretmenlerin YOMÖ ortalama puanı ve alt boyutlarından alınan puanlarla KSKÖ toplam puanlarının Tokat'ta çalışan öğretmenlerden yüksek olduğu, genç öğretmenlerin KSKÖ toplam puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin okuma motivasyonlarıyla kitap seçim kriterleri arasında pozitif ve negatif yönlü anlamlı ilişkiler vardır. Ancak öğretmenlerin çalıştıkları okul türü, kütüphane gezisi düzenleme, sınıflarında kitaplık/kütüphane bulunma değişkenleriyle okuma motivasyonları ve kitap seçim kriterleri arasında anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır. Sonuç: Kadın öğretmenlerin toplum tarafından“iyi okuyucu”olarak nitelendirilme isteği ve kitap seçiminde fiziksel özelliklere dikkat düzeyleri erkeklerden yüksek,“Çocuk Edebiyatı”dersi alan ve genç öğretmenler kitap seçerken daha çok kritere sahip, İstanbul'da çalışan öğretmenlerin okuma motivasyonlarıyla kitap seçim kriterleri daha yüksektir. Nitelikli bebek-çocuk kütüphanelerinin sayıları artırılabilir, öğretmenlerin buradaki örnek çocuk kitaplarından yararlanması sağlanabilir, çocuklarla burada etkileşimli kitap okuma etkinlikleri düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' reading motivations and the 3-6 age children's book selection criteria and whether teachers' reading motivations and children's book selection criteria differ in terms of various variables. Materials and Methods: The sample consists of 220 preschool teachers working in the provinces of Istanbul and Tokat. The data were collected using the“Adult Reading Motivation Scale”(YOMO) and“Preschool Teacher's and Parents' Children's Book Selection Criteria Scale (3-6 Years)”(KSKO). The demographic information of the sample was analyzed with percentage-frequency values. Kolmogorov-Smirnov Normality Analysis was performed on the data. Mean-standard deviation values were used to determine teachers' reading motivations and book selection criteria, Spearman Correlation Analysis was used to measure the relationship between them, and T-Test in Independent Groups and ANOVA were used to determine their differences according to demographic characteristics. Results: Female teachers had higher scores on the YOMO“Recognition”and KSKO“Physical Characteristics”sub-dimension scores than men, the teachers who took the“Children's Literature”course had higher KSKO total scores than the others, and the teachers who works in Istanbul had higher YOMO mean & sub-dimension scores and KSKO total scores than the teachers who works in Tokat. It was found that the total scores of the young teachers' KSKO were higher than those of the older teachers. There are positive and negative significant relationships between teachers' reading motivation and book selection criteria. However, no significant relationship was found between the variables of the school type in which the teachers work, organizing a library trip, having a bookshelf/library in their classrooms, and their reading motivation and book selection criteria. Conclusion: It has been found that the desire of female teachers to be described as“good readers”by the society and their level of attention to physical characteristics in choosing a book is higher than that of males, young teachers and the teachers who have taken“Children's Literature”lesson have more criteria when choosing a book, the reading motivations and the book selection criterias are higher of the teachers who work in Istanbul. It can be increased the number of qualified baby-child libraries, teachers can benefit from sample children's books here and interactive book reading activities can be organized with children here.