Dahiliye polikliniğine gelen hastaların sağlık okuryazarlığı ve COVİD-19 farkındalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between HEALTH literacy and COVİD-19 awareness of patients coming to the internal medicine outpatient clinic
- Tez No: 742424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, bir hastanenin dahiliye polikliniğine gelen hastaların sağlık okuryazarlığı düzeyinin, COVID-19 farkındalığı ve bazı sağlık davranışları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, örneklemini bir devlet hastanesi dahiliye polikliniğine Aralık 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında gelen 405 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Koronavirüs (Covid-19) Farkındalık Ölçeği ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği olmak üzere 3 farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde dağılım ve ortalama değerleri için; T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA), Brown-Forsythe, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların yaş ortalaması 45.93 yıl olarak hesaplanmıştır. Bu katılımcıların 218'i kadın ( % = 53.8), 187'si ise erkek (% = 46.2) yetişkinlerdir. Katılımcıların oldukça önemli bir çoğunluğu (% = 68.4) 3 doz Koronavirüs (Covid-19) aşısı yaptıran yetişkin bireylerdir. Katılımcıların“Bulaşma Tedbiri Farkındalığı”düzeylerinin“Bilgiye Erişim”(r = .26, p < .01) ve“Bilgileri Anlama”(r = .23, p < .01) okuryazarlığı ile düşük bununla birlikte“Değer Biçme/Değerlendirme”(r = .31, p < .01) ve“Uygulama/Kullanma”(r = .32, p < .01) okuryazarlığı ile ise orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı biçimde ilişkili olduğu, Katılımcılarının“Güncel Gelişmeleri Takip Etme Farkındalığı”düzeylerinin“Uygulama/Kullanma”(r = .28, p < .01) okuryazarlığı ile düşük bununla birlikte“Bilgiye Erişim”(r = .46, p < .01),“Bilgileri Anlama”(r = .46, p < .01) ve“Değer Biçme/Değerlendirme”(r = .44, p < .01) okuryazarlığı ile ise orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı biçimde ilişkili olduğu, araştırmanın katılımcılarının“Hijyen Tedbiri Farkındalığı”düzeylerinin ise“Bilgiye Erişim”(r = .27, p < .01),“Bilgileri Anlama”(r = .22, p < .01),“Değer Biçme/Değerlendirme”(r = .24, p < .01) ve“Uygulama/Kullanma”(r = .23, p < .01) okuryazarlığı ile düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı biçimde ilişkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the relationship between the level of health literacy, awareness of COVID-19 and some health behaviors of patients who came to the internal medicine outpatient clinic of a hospital. The study was descriptive and cross-sectional, and its sample consisted of 405 patients who came to the internal medicine outpatient clinic of a state hospital between December 2021 and January 2022. In order to collect research data, 3 different measurement tools were used: Personal Information Form, Coronavirus (Covid-19) Awareness Scale and Health Literacy Scale. For the distribution and mean values in the analysis of the research data; T-Test, One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA), Brown-Forsythe, Pearson Product-Moment Correlation Analysis were used. The average age of the participants in the study was calculated as 45.93 years. Of these participants, 218 (= 53.8%) were female and 187 (= 46.2%) were male (= 46.2%) adults. The“Contagion Prevention Awareness”levels of the participants were low with“Access to Information”(r = .26, p < .01) and“Information Understanding”(r = .23, p < .01) literacy levels, however,“Valuation/Evaluation”( r = .31, p < .01) and“Practicing/Using”(r = .32, p < .01) literacy, on the other hand, it was moderately and positively correlated with the“Awareness of Following Current Developments”of the Participants.“Accessing/Using”(r = .28, p < .01) literacy, however,“Accessing Information”(r = .46, p < .01),“Understanding Information”(r = .46, p < .01) ) and“Assessment/Evaluation”(r = .44, p < .01) literacy, on the other hand, moderately and positively correlated with the literacy,“Hygiene Precaution Awareness”levels of the participants of the study were“Access to Information”(r = .27). , p < .01),“Understanding Information”(r = .22, p < .01),“Appraisal/Evaluation”(r = .24, p < .01), and“Application/Use”(r = . 23, p < .01) with low level of literacy and exposure It can be said that there is a significant correlation in the positive direction.