COVID-19 korkusunun psikolojik sermaye boyutları üzerindeki etkisi: Konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of COVID-19 fear on psychological capital dimentions: A research on the employees of accommadation establishments
- Tez No: 742446
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYA EHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Covid-19 salgın sürecinde en büyük değişikliklerin yaşandığı alanlardan biri çalışma hayatı olmuştur. Bu süreçte birçok sektörde esnek çalışma sistemine geçilmiş, ardından normalleşme dönemi ile birlikte kimi işyerleri aktif mesaiye başlamış, diğer bazı işletmeler dönüşümlü veya hibrit çalışma sistemleri benimsemiştir. Pandemi ile birlikte; ekonomik kriz bir yandan çalışanları etkilerken diğer yandan çalışanların kendileri ve aileleri için sağlık ile ilgili kaygı ve korku taşımalarına yol açmıştır. Hastalığın aniden ortaya çıkışı, bu denli hızlı yayılması, olası sonuçları ve hükümetlerin aldıkları kararlarla birlikte ortaya çıkan yeni yaşam düzeni insanların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta; panik, korku ve endişe yaşamalarına sebep olmuştur. Çalışanlar bir taraftan çalışma ortamında virüsün kendilerine bulaşmaması için çaba harcarken diğer taraftan zorlu bir süreç yaşayan işletmelerde iş güvencesi konusunda korku ve endişe içinde faaliyetlerini devam ettirmektedirler. Çalışanların yaşadıkları bu durumun verimliliklerini, motivasyonlarını ve performanslarını etkilediği, stres yarattığı ve kaygıya yol açtığı değerlendirilmektedir. Turizm sektörü de salgın sürecinden olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer aldığı ve Covid-19'dan en çok etkilenen hizmet sektörlerinin seyahat ve turizm alanı olduğu konusunda fikir birliği bulunmaktadır. Bilindiği üzere emek yoğun bir sektörde çalışan turizm çalışanlarının performanslarının artırılması, hem sunulan hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından hem de örgütsel amaçlara ulaşmak açısından büyük önem arz etmektedir. Pozitif örgütsel davranışın gelişen alanlarından biri olan psikolojik sermaye, kişisel seviyede gelişim ve performansı teşvik edebilen psikolojik bir kaynak olarak görülmektedir. Turizm çalışanlarının psikolojik sermaye düzeylerinin yükseltilmesi onlardan istenilen verimin alınması ve performanslarını artırmada etkili olmaktadır. Bu tez çalışmanın amacı, Covid-19 korkusunun pozitif psikologlar tarafından yaygın olarak kabul edilen ve bireylerin sıkıntılardan sıyrılıp iyileşme gücü olarak açıklanabilecek psikolojik sermaye boyutları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Araştırmada nicel araştırma yönteminden faydanılmıştır. Nicel ölçme araçlarıyla toplanan veriler üzerinden seçilecek bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerinde bir etkisinin olup olmadığını değerlendirmek ve test etmek amacıyla Antalya ve çevresindeki beş yıldızlı otellerin farklı departmanlarında aktif olarak çalışan toplam 404 kişiden bilgiler toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the areas where the biggest change has occurred during the Covid-19 (New Coronavirus) epidemic has been on working life. In this process, a flexible working system was adopted in many sectors, then with the normalization period, some workplaces started actively over time, and some other businesses adopted alternating or hybrid working systems. Along with the pandemic, the economic crisis has affected employees on the one hand and led to employees carrying health-related concerns and fears for themselves and their families on the other hand. The sudden appearance of the disease, the fast spread, and the possible consequences of government decisions that arise to prevent the spread of the virus, created negative effects on people's mental health as they lived in panic, fear, and anxiety. Employees make efforts to ensure that the virus is not transmitted to them in the working environment while they continue their activities in fear and anxiety about job security in enterprises; that they are experiencing a difficult time. It is estimated that this situation experienced by employees affects their productivity, motivation, and performance, creates stress, and leads to anxiety. There is a consensus that the tourism sector is also one of the sectors negatively affected by the epidemic process, and the service sectors most affected by Covid-19 are the travel and tourism sectors. As it is known, increasing the performance of tourism employees working in a labor-intensive sector is of great importance both in terms of improving the quality of services provided and ensuring customer satisfaction, as well as in terms of achieving organizational goals. Psychological capital, as one of the developing areas of positive organizational behavior, is considered to be a psychological resource that can stimulate development and performance at the personal level. Increasing the psychological capital levels of tourism employees is effective in getting the desired efficiency from them and increasing their performance. The aim of this thesis study is to examine the effect of Covid-19 fear on psychological capital dimensions, which are widely accepted by positive psychologists and can be explained as the ability of individuals to get out of adversity and recover. The quantitative research method was used in the research. In order to test if the independent variable has an influence on the dependent variable by data collected using quantitative research, an information was collected from 404 people working actively from different departments in 5 star hotels of Antalya and its surrounding. The analysis of the data was carried out with the SPSS 25.0 program.