Orman yolu kazı şevlerinde farklı tekniklerin stabilizasyon üzerine etkileri
The effects of different techniques on stabilization in forest road cut slopes
  1. Tez No: 742445
  2. Yazar: KIVANÇ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE GÜLCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, farklı stabilizasyon tekniklerinin orman yolları kazı şevlerinden kaynaklanan sediment ve yüzeysel akışı kontrol etmedeki etkinlikleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, 20°, 30° ve 40° eğim verilecek şekilde kazı şevleri tesviye edilmiştir. Her eğim grubuna üç farklı stabilizasyon tekniği; odun üretim artıkları, hydroseeding ve jüt geotekstil müdahalesi uygulanmış ve kontrol parselleri kurulmuştur. Sediment ve yüzeysel akış miktarlarını ölçmek ve stabilizasyon tekniklerinin performansını belirlemek amacıyla kazı şevlerine yüzeysel akış parselleri tesis edilmiştir. Çalışmada her müdahale şekli üç tekrarlı olacak şekilde 36 adet 1 x 1 (1.2 m2) ebatlarında yüzeysel akış parseli şevlere tesis edilmiştir. Eğim sınıflarına ait ortalama sediment miktarları en çoktan en aza doğru kontrol, jüt geotekstil, hydroseeding ve odun üretim artıkları parsellerinde sırasıyla 6,41, 1,16, 0,65 ve 0,45 g m-2 olarak tespit edilmiştir. Eğim sınıflarına ait ortalama yüzeysel akış miktarları en çoktan en aza doğru kontrol, jüt geotekstil, hydroseeding ve odun üretim artıkları parsellerinde sırasıyla 6,82, 3,71, 1,64 ve 1,30 mm m-2 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, odun üretim artıkları, hydroseeding ve jüt geotekstil müdahaleleri kontrol parsellerine kıyasla sediment miktarını sırasıyla 14, 10 ve 5 kat azaltmıştır. Sonuçlara göre odun üretim artıkları, hydroseeding ve jüt geotekstil müdahaleleri kontrol parsellerine kıyasla yüzeysel akışı sırasıyla 5, 4 ve 2 kat azaltmıştır. Odun üretim artıkları ve hydroseeding müdahalesi yüzeysel akış ve sediment miktarını azaltmada, jüt geotekstil müdahalesine göre daha başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of different stabilization techniques in controlling sediment and runoff from forest road cut slopes was investigated. Within the scope of the study, cut slopes are grading according to 20, 30 and 40 degree slopes. Three different stabilization techniques for each slope group; wood production residues, hydroseeding and jute geotextile treatment were applied and control plots were established. In order to measure the amount of sediment and runoff and to determine the performance of stabilization techniques, runoff plots were established on the cut slopes. In the study, 36 runoff plots of 1 x 1 (1.2 m2) were installed on the cut slopes, with three repetitive of each treatments. The average sediment yields according to the slope classes from highest to lowest were determined as 6,41, 1,16, 0,65 and 0,45 g m-2 in the control, jute geotextile, hydroseeding and wood production residues plots, respectively. The average runoff amounts of slope classes from highest to lowest were determined as 6,82, 3,71, 1,64 and 1,30 mm m-2 in control, jute geotextile, hydroseeding and wood production residues plots, respectively. According to the results of the study, compared to the control plots, wood production residues, hydroseeding and jute geotextile treatments reduced the sediment yields by 14, 10 and 5 times, respectively. According to the results of the study, compared to the control plots, wood production residues, hydroseeding and jute geotextile treatments reduced the runoff amount by 5, 4 and 2 times, respectively. Compared to the jute geotextile, wood production residues and hydroseeding treatment gave more successful results in reducing the amount of runoff and sediment.