Yeşil sentez yöntemi ile ıtır (Pelargonium graveolens) uçucu yağından gümüş nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis, characterization and investigation of biological activities of silver nanoparticles from rose scented geranium (Pelargonium graveolens) essential oil by green synthesis method
- Tez No: 742448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Pelargonium graveolens'ten elde edilen uçucu yağ kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle gümüş nanopartiküller (AgNP) sentezlendi. Sentezlenen gümüş nanopartiküller Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), Zeta potansiyeli, UV-Görünür Alan Spektroskopisi (UV-Vis) ve Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi Spektroskopisi (FT-IR) ile karakterize edildi. Gümüş nanopartiküllerinin ortalama 72 nm boyutta ve küresel forma sahip olduğu bulundu. Karakterize edilen gümüş nanopartiküllerin antioksidan, mutajenik, DNA kesme, antibakteriyel ve antibiyofilm aktiviteleri incelendi. Antibakteriyel aktivite, Gram negatif ve Gram pozitif bakteri suşları kullanılarak disk difüzyon ve Minimum İnhibisyon Konsantrasyon (MİK) yöntemleri kullanılarak analiz edildi. Antioksidan aktivitenin belirlenmesi amacıyla DPPH● (1,1-difenil-2-pikrilhidrazil) radikal giderme aktivitesi, ABTS●+ (2,2-azino-bis(3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit)) radikal katyon giderme aktivitesi, Hidrojen Peroksit (H2O2) radikal giderme aktivitesi, Kuprik İyon Giderme Antioksidan Kapasitesi (CUPRAC) ve Nitrik Oksit (NO) radikal giderme antioksidan analizleri yapıldı. Nanopartiküllerin mutajenik ve antimutajenik aktivitesi AMES/Salmonella testi, DNA ile etkileşimi ise jel elektroforez metodu ile incelendi. Mikrobiyolojik analizler sonucunda AgNP'lerin antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu bulundu. Antioksidan analizler, nanopartikülün kullanılan yönteme göre farklı antioksidan aktivitelere sahip olduğunu gösterdi. AMES/Salmonella testi ile esansiyel yağ ve AgNP'lerin mutajenik olmadığı tespit edildi. Antimutajenik aktivite sonuçları hem Ag nanopartiküllerinin hem de esansiyel yağın yüksek oranda antimutajenik olduğunu gösterdi. Ayrıca AgNP'lerin DNA'yı hidrolitik olarak kesmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles (AgNP) were synthesized by the green synthesis method using essential oil obtained from Pelargonium graveolens. Synthesized silver nanoparticles were characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive Spectroscopy (EDS), Transmission Electron Microscopy (TEM), Zeta Potential, UV-Visible Spectroscopy (UV-Vis) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR). It was found that silver nanoparticles have an average size of 72 nm and a spherical form. The antioxidant, mutagenic, DNA cleavage, antibacterial and antibiofilm activities of the characterized silver nanoparticles were examined. Antibacterial activity was analyzed using disc diffusion and Minimum Inhibitory Concentration (MIC) methods using Gram-negative and Gram-positive bacterial strains. The antioxidant activity of silver nanoparticles was determined by DPPH● (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl) radical scavenging activity, ABTS●+ (2,2'-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid)) radical cation scavenging activity, Hydrogen Peroxide (H2O2) radical scavenging activity, Cupric Ion Reducing Antioxidant Capacity (CUPRAC) and Nitric Oxide (NO) radical scavenging activity methods. The mutagenic and antimutagenic activity of nanoparticles was studied by AMES/Salmonella test and their interaction with DNA was studied by the gel electrophoresis method. As a result of microbiological analyzes, it was found that AgNPs have antibacterial activity. Antioxidant assays have shown that the nanoparticle has different antioxidant activities according to the method used. It has been determined that essential oil and AgNPs were not mutagenic by the AMES/Salmonella test. The results of antimutagenic activity showed that both Ag nanoparticles and essential oil were highly antimutagenic. In addition, it was found that AgNPs did not hydrolytically cleaved DNA.