Düzenli klinik pilates yapan ve sedanter yaşayan kadınlar arasında disparoni görülme sıklığının karşılaştırılması
Comparison of the prevalence of dyspareunia among women who do regular clinical pilates and live A sedentary life
- Tez No: 742461
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Disparoni, kadınların yaşam kalitesinde büyük tahribata neden olan pratikte genel olarak görülebilen önemli bir cinsel işlev bozukluğudur.Klinik pilates uygulamaları ile pelvik taban kas gücünde önemli gelişmeler sağlanabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada klinik pilates egzersizlerinin, pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesinde, konsantrasyon, kararlılık ve kesinlik prensibi sonucunda düzenli klinik pilates yapan ve sedanter yaşayan kadınlar arasında disparoni görülme sıklığının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamıza İstanbul ili Eyüpsultan ilçesine bağlı bir pilates studioda düzenli klinik pilates yapan ve aynı ilçede ikamet eden sedanter kadınlar, gönüllülük esasına göre dahil edilerek yürütülmüştür. Klinik pilates yapanlar(n=30), sedanter kadınlar (n=30) olmak üzere iki grupta incelediğimiz çalışmamızda; klinik pilates süresi ve varlığı sosyodemografik form üzerinde toplanmış, disparoni için Carol Postpartum Disparoni Değerlendirme Ölçeği, fiziksel aktivite düzeyini ölçmek için ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi(UFAA) kullanılmıştır. 60 kadın ile yaptığımız çalışmamızın yaş ortalaması 29,25 olup, boy ortalaması 163,80'dir. Carol Postpartum Disparoni Değerlendirme Anketi'nin alt başlıkları olan şiddetli libido bozukluğu %3,3 fark ile sedanter grupta rastlanılmıştır.Orta derece libido bozukluğu ise sedanter grupta %50 klinik pilates yapan grupta %26,7 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dyspareunia is an important sexual dysfunction that causes great damage to women's quality of life and can be seen widely in clinical practice. It has been shown that significant improvements can be achieved in pelvic floor muscle strength with clinical pilates practices. In this study, it is aimed to compare the incidence of dyspareunia among women who regularly practice clinical pilates and who live sedentary, as a result of the principle of concentration, determination and precision in strengthening the pelvic floor muscles of clinical pilates exercises. Our study was carried out by including sedentary women who regularly do clinical pilates in a pilates studio in Eyüpsultan district of Istanbul and reside in the same district on a voluntary basis. In our study, we examined two groups as clinical pilates practitioners (n=30) and sedentary women (n=30); The duration and presence of clinical pilates were collected on the sociodemographic form, the Carol Postpartum Dyspareunia Rating Scale was used for dyspareunia, and the International Physical Activity Questionnaire (UFAA) was used to measure the level of physical activity. The average age of our study with 60 women is 29.25, and the average height is 163,80. Severe libido disorder, which is the subtitle of the Carol Postpartum Dyspareunia Evaluation Questionnaire, was found in the sedentary group with a difference of 3.3%. Moderate libido disorder was found in the sedentary group and 50% in the group doing clinical pilates.