İtfaiyecilerde mesleğe bağlı kas-iskelet sistemi hastalıklarının çalışma koşullarıyla olan ilişkisi
The relationship of occupational muscular-skeleton diseases in fire fighters and working condutions
  1. Tez No: 742460
  2. Yazar: HALİDE YASEMİN SELLER
  3. Danışmanlar: PROF. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma itfaiyecilerde mesleğe bağlı kas-iskelet sistemi hastalıkları gelişim riskini belirlemek ve bu durumun çalışma ve iş koşullarıyla ilişkisini araştırmak amacıyla Ağustos 2021- Kasım 2021 tarihleri arasında İstanbul İtfaiye İstasyonları'nda çalışan çalışmaya katılmayı kabul eden 111 itfaiye çalışanı dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılacak olan sorgulama ölçekleri Google Form'a kaydedilip elektronik ortamda iletişim ağı Whatsaap ile katılımcılara ulaştırılmıştır. Çalışmaya katılan itfaiyecilerin demografik bilgileri alınmıştır. İtfaiyecilerin kas-iskelet sistemini değerlendirmek için Kas İskelet Sistemi Sağlık Sorgulaması (KİSS-SS) Ölçeği, iş ve çalışma koşullarını değerlendirmek için İtfaiyecilerin İş ve Çalışma Ortamı ile İlgili Anket Formu kullanılmıştır. Elden edilen veriler sonucu meslekte çalışma senesiyle, kas-iskelet sistemi hastalıkları arasında ilişki, istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, 111 firefighters who agreed to participate in the study working in Istanbul Fire Stations between August 2021 and November 2021 were included in order to determine the risk of development of occupational musculoskeletal diseases in firefighters and to investigate the relationship of this situation with working and work conditions. The inquiry scales to be used in the research were recorded in Google Form and delivered to the participants in electronic environment via the communication network Whatsaap. Demographic information of the firefighters participating in the study was obtained. The Musculoskeletal Health Questionnaire (CISS-SS) Scale was used to evaluate the musculoskeletal system of the firefighters, and the Firefighters' Work and Working Environment Questionnaire Form was used to evaluate the work and working conditions. As a result of the data obtained, the relationship between the years of working in the profession and musculoskeletal system diseases was not found statistically significant (p>0.05).