COVID 19 pandemi sürecinde hava yolu ve kara yolu entegrasyonunda karşılaşılan sorunlar ve çözümüne ilişkin kalitatif bir çalışma
A qualitative analysis of the problems encountered in airway and road integration during the COVID 19 pandemic, and their solutions
- Tez No: 742509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Covid 19 Pandemi sürecinde, her ne kadar insanların seyahatleri ve serbest dolaşımı kısıtlanmış olsa da, ürünlerin ulusal ve uluslararası ticareti devam etmiş, tüm dünyada lojistiğin önemi giderek artmış ve daha iyi anlaşılmıştır. Havacılık sektörü daha önce tarihinde deneyimlemediği boyutta bir krizle karşı karşıya gelmiştir. Özellikle yolcu taşımacılığı tarafında pandeminin seyrine bağlı olarak operasyonların tamamının durduğu dönemler dahi yaşanmıştır. Kargo taşımacılığı tarafında ise bunun tam tersi gelişmeler yaşanmış, yolcu uçaklarının altında kargo taşıması için ayrılan kapasitelerin ortadan kalkması nedeniyle pazara sunulabilen kapasite azalırken, hem pandemiye has yeni alışveriş alışkanlıkları nedeniyle hem de hijjenik malzemelerin hızla ihtiyaç bölgelerine ulaştırılabilmesini teminen kargo taşımacılığına olan talep hızla artmıştır. Hava limanlarına uçaklara yüklenmek üzere getirilen kargoların ve limanlara indikten sonra nihai varış noktasına ulaştırılması gereken yüklerin tamamı kara yolu ile entegrasyon halinde olup, hava kargo tarafında yaşanan her değişim kara yolunu da etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak durum analizi yapılmıştır. Araştırmanın katılımcılarından yüz yüze görüşme yoluyla elde ettiği veriler NVivo paket programıyla tematik analize tabi tutulmuştur ve Türkiye'de Covid 19 Pandemi sürecinde yük taşımacılığında, hava yolu-kara yolu entegrasyonunda karşılaşılan sorunlar ve çözümüne ilişkin kalitatif bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the travel and free movement of people was restricted during the Covid 19 Pandemic, the national and international trade of products continued and the importance of logistics increased and became better understood. The aviation industry was confronted with a major crisis, the likes of which it had never experienced before and there were even periods when all passenger operations ground to a halt, depending on the severity of the pandemic. However, the opposite was experienced in cargo transportation. While cargo capacity that can be offered to the market has decreased due to the disappearance of the capacity reserved for cargo transportation under passenger aircraft, the demand for cargo transportation has increased rapidly. This can be attributed to shopping habits during the pandemic and for the need to be able to rapidly deliver hygienic materials to countries and areas where they were needed. All cargo brought to the airports to be loaded onto aircraft and the cargo that need to be delivered to the final destination after landing at the airports also include an integration with the land route. Thus every change experienced on the air cargo side also affects the land route. This thesis uses content analysis, qualitative research methods, and data obtained from the participants of primary research through face-to-face interviews. The data obtained from these interviews was subjected to thematic analysis with the“NVivo”program and a qualitative analysis was made regarding the problems encountered in freight transportation, airway-road integration and their solutions during the Covid 19 Pandemic in Turkey.