Kriz yönetimi ve krizin işletmelerin dağıtım kanalları ve lojistik faaliyetlerine etkisi: Pandemi döneminde bir örnek olay çalışması
Crisis management and the effect of the crisis on distribution channels and logistics activities: A case study during the pandemic period
  1. Tez No: 751948
  2. Yazar: CEYHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İşletmelerin, rekabetin sürekli arttığı ve tüketim alışkanlıklarının sürekli değiştiği pazarlarda faaliyetlerini devam ettirebilmek için farklı dağıtım stratejileri uygulamaları gerekmektedir. Her işletmenin ürettiği ürünlerin özelliklerine ve pazar özelliklerine göre farklı dağıtım ağı sistemleri kullanması gerekmektedir. Bu bağlamda işletmenin mal veya hizmetlerini müşterilerine ulaştırmak için güçlü bir dağıtım ağına ihtiyaçları vardır. Nitel araştırma yöntemleri altında örnek olay çalışması olarak tasarlanan araştırmada COVID-19 pandemi krizinin ulusal ve uluslararası endüstriyel pazarda faaliyet gösteren iki işletmenin lojistik faaliyetlerine yansımaları, dağıtım kanalı kararları ve kriz sürecinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlarla başa çıkma yollarını ortaya koymak amaçlamaktadır. İşletmelerin, kriz sürecinde referans almak için standart bir kriz yönetim prosedürünün bulunmadığı, durumsal olarak aksiyon alındığı ifade edilirken süreç içerisinde tedarik ve dağıtımda süre ve teslim koşulları açısından önemli sorunlar yaşandığı, mevcut karayolu ve deniz yoluna alternatif havayolu dağıtım kanallarından faydalanıldığı, krizin birçok dezavantajı yanı sıra, özellikle diğer ülkelerin Çin'e yönelik geliştirdikleri olumsuz tutumla yeni pazar fırsatları yaratma gibi avantajlar da yarattığı elde edilen önemli bulgular arasındadır. Pandemi özelinde fiziki mesafeyi azaltmak için uygulamaya konmuş olsa da süreç yönetiminde dijitale entegrasyonun gerekliliği ve sağladığı avantajlara da dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses need to implement different distribution strategies in order to continue their activities in markets where competition is increasing and consumption habits are changing constantly. Each business needs to use different distribution channels according to the characteristics of the products and the market they serve. Therefore, the business needs a strong distribution channel to deliver its goods or services to its customers. The research, which is designed as a case study under qualitative research methods, aims to reveal the reflections of the COVID-19 pandemic crisis on the logistics activities of two enterprises operating in the national and international industrial market: the reflections on the distribution channel decisions, the problems encountered during the crisis and the ways to cope with these problems. It is stated by these enterprises that there is no standard crisis management procedure followed, and that each action is taken on a situational basis. However, significant problems have occurred during pandemic in terms of time and delivery conditions, new distribution channels, the air and maritime transport in main,were used alternatively to the existing highway transport. In addition, it is also stated that businesses might create advantages such as new market opportunities as an outcome of the negative attitude developed towards China globally. The necessity and advantages of digital integration during pandemic have also been noted.