Artroskopik menisektomi ameliyatı olan hastalarda taburculuk sonrası telefon ile izlemin günlük yaşam aktiviteleri ve ağrıya etkisi
He effect of telephone monitoring on daily life activitesand pain after discharge in patients with arthroscopicmeniscectomy surgery
- Tez No: 742521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, artroskopik menisektomi ameliyatı olan hastalarda taburculuk sonrası telefon ile izlemin günlük yaşam aktiviteleri ve ağrıya etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu araştırma 10.03.21-10.03.22 tarihleri arasında Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'nin Ortopedi ve Travmatoloji Bölümüne başvurup Karma Cerrahi Servis'inde artroskopik menisektomi ameliyatı olan 30 müdahale, 30 kontrol grubu olmak üzere toplamda 60 hasta ile yarı deneysel türde gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde“Hasta Tanıtım Formu”,“Artroskopik Menisektomi Uygulanan Ortopedi Hastalarında Taburculuk Eğitimine Yönelik Bröşür”,“Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi”ve“Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizi R versiyonu. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) ile yapıldı. İstatiksel analizde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve medyan değerleri kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson ki-kare test ve Pearson korelasyon analizleri yapıldı. İstatistiksel anlamlılık p0,05) bulundu. Hastaların ameliyat öncesi ağrı puanlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken (p>0,05); ameliyat sonrası 4.hafta ağrı puanlarına göre hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptandı (p=0,012) ve müdahale grubundaki hastaların ağrı puanlarının daha düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of telephone follow-up on daily living activities and pain after discharge in patients who underwent arthroscopic meniscectomy. This study was carried out in a semi-experimental type with a total of 60 patients, including 30 intervention and 30 control groups, who applied to the Orthopedics and Traumatology Department of Anadolu Medical Center Hospital between 10.03.21 and 10.03.22 and underwent arthroscopic meniscectomy in the Mixed Surgery Service.“Informed Consent Form', 'Patient Information Form”,“Brochure for Discharge Education in Orthopedic Patients Undergoing Arthroscopic Menisectomy”,“Barthel Activities of Daily Living Index”and“Numerical Pain Rating Scale”were used to obtain data. Analysis of data R version was done with the 2.15.3 program. Number, percentage, mean, standard deviation and median values were used in statistical analysis. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson chi-square test and Pearson correlation analyzes were used to evaluate the data. Statistical significance was accepted as p0,05). While there was no statistically significant difference between the groups according to the preoperative pain scores of the patients (p>0,05); it was determined that there was a statistically significant difference between the patients according to the postoperative 4th week pain scores (p=0,012) and the pain scores of the patients in the intervention group were found to be lower.