Dijital dönüşümün vergilendirme üzerine etkisi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Effect of digital transformation on taxation and applicability in Turkey
  1. Tez No: 742520
  2. Yazar: MELİH KABAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Finance, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Endüstri 4.0 ve dijital teknolojilerin getirdiği dijital dönüşüm hareketi, ulusal ve uluslararası boyutta disiplinler arası etkilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu etkiler ile birlikte dijital dönüşüm, ekonomik, sosyal, idari ve mali sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Bu nedenle, dijital dönüşümün etki ve sonuçlarının ortaya konulması ve anlaşılması önem arz etmektedir. Çalışmada, dijital dönüşüm ele alınarak, disiplinler arası bir bakış açısıyla, dijital dönüşümün etkileri ve ortaya çıkardığı/çıkarabileceği sonuçlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde disiplinler arası bakış açısı hâkim olup, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm süreci ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, maliye bilimi özelinde dijital dönüşüm ele alınarak vergilendirme üzerine olan etkileri uluslararası boyutta ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmanın ikinci bölümünde, dijital dönüşüm sonrası birçok ülkede uygulanan/uygulanması planlanan yeni nesil dijital vergiler de ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, ikinci bölümdeki uluslararası bakış açısı, ulusal olarak Türkiye özelinde ele alınmıştır. Son olarak, robot vergisi ele alınıp uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The digital transformation movement brought by Industry 4.0 and digital technologies causes national and international disciplinary effects to occur. With these effects, digital transformation, economic, social, administrative and financial results. Therefore, it is important to establish and understand the effects and results of the digital transformation. In the study, the effects of digital transformation and the consequences that it can bring out are emphasized, from an interdisciplinary perspective, by considering digital transformation. In the first part of the study, the interdisciplinary perspective is dominant and Industry 4.0 and the digital transformation process are discussed. In the second part of the study, digital transformation in the finance science has been handled and its effects on taxation have been tried to be revealed on an international scale. In addition, in the second part of the study, the new generation digital taxes applied/planned to be implemented in many countries after digital transformation are also discussed. In the third part of the study, the international point of view in the second part is discussed nationally in Turkey. Finally, robot tax is handled and its applicability is discussed.