Tip 2 diyabet hastalarına verilen video destekli öğretimin insülin öz–yönetimine ve uygulama becerisine etkisi
The effect of video-assisted instruction given to type 2 diabetes patients on insulin self-management and application skills
- Tez No: 742586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNAY İSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma, Tip 2 diyabet hastalarına insülin tedavisi ve uygulaması ile ilgili verilen eğitimde video kullanımının hastaların insülin tedavisi öz yönetimine ve kendi kendine insülin uygulama becerisine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, Nazilli Devlet Hastanesi Dahiliye Kliniğinde Mayıs 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş arasında olan, kendi kendine insülin enjeksiyonu uygulayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 50 hasta oluşturmuştur. Veriler anket ve gözlem yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, İnsülin Tedavisi Öz Yönetim Ölçeği ve İnsülin Enjeksiyonu Gözlem Formu kullanılmıştır. Eğitim öncesi hastaların insülin tedavisi öz yönetimleri ve insülin uygulama becerileri değerlendirilmiştir. Hastalara insüline yönelik sözel eğitimin ardından insülin tedavisi ve uygulanmasına yönelik bir video kaydı izletilmiştir. Eğitimden yedi gün ve beş hafta sonra hastaların insülin tedavisi öz yönetimleri ve insülin uygulama becerileri tekrar değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulanabilmesi için; Etik kurul, İl Sağlık Müdürlüğü ve hastalardan yazılı izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, aritmetik ortalama, sayı, yüzde, korelasyon, t testleri, Anova, Mann- Whitney U testi ve Kruskal- Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, hastaların yaş ortalaması 38,74±10,65 olup %60'ı erkektir. Hastaların insülin tedavisi öz yönetim ölçeği ön test puan ortalaması 92,90±11,22, son test puan ortalaması 106,96±9,24 ve kalıcılık testi puan ortalaması 121,22±6,48 olarak bulunmuştur. Hastaların insülin uygulama becerisi ön test ortalaması 11,68±2,68, son test puan ortalaması 15,08±1,49 ve kalıcılık testi puan ortalaması 16,52±0,93 olarak bulunmuştur. Hastaların yaş, diyabet tanı süresi, komplikasyon varlığı, HbA1c ve açlık kan şekeri düzeyi, insülin kullanma süresi, kullanılan insülin ünitesi, insülin enjeksiyonu için tercih edilen bölge ve insülin eğitimi alma durumu ile İnsülin Tedavisi Öz Yönetim Ölçeği ve İnsülin uygulama becerisi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, Tip 2 diyabetli hastalara verilen video destekli öğretimin hastaların insülin enjeksiyonu yapma becerisini ve öz yönetimlerini arttırdığı bulunmuştur. Hastaların diyabet öz yönetimi ve insülin tedavisine yönelik farkındalık oluşturulması amacıyla video destekli bireysel veya grup eğitimlerinin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental study was conducted to examine the effect of video use on insulin therapy self-management and self-administration ability of patients in the training given to Type 2 diabetes patients about insulin therapy and its application. This study was carried out between May 2021 and January 2022 at Nazilli State Hospital, Department of Internal Medicine. The sample of the study was formed by 50 patients who self-administered insulin injections and agreed to participate in the study. Data were collected through questionnaire and observation. The Patient Introduction Form, the Insulin Therapy Self-Management Scale and the Insulin Injection Observation Form were used to collect data. Insulin therapy self-management and insulin administration skills of the patients were evaluated before the training. After the verbal training on insulin, the patients were shown a video recording of insulin therapy and administration. Seven days and five weeks after the training, the patients' insulin therapy self-management and insulin administration skills were reassessed. Written consent was obtained from the Ethics Committee, the Provincial Health Directorate and the patients. In the evaluation of the data, arithmetic mean, number, percentage, correlation, t tests, Anova, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis tests were used. As a result of the research, the mean age of the patients was 38.74±10.65 and 60% were male. The mean score of the Insulin Therapy Self-Management Scale was found to be 92.90±11.22 in the pre-test, 106.96±9.24 in the post test and 121.22±6.48 in the persistence test. The mean score of the insulin skill observation form was found to be 11.68±2.68 in the pre-test, 15.08±1.49 in the post test, and 16.52±0.93 in the persistence test. There was a significant difference between the mean scores of the patients' age, diabetes diagnosis period, presence of complications, HbA1c and blood sugar level, year of insulin use, insulin unit used, preferred region for insulin injection, educational status and Insulin Therapy Self-Management Scale and Insulin Injection Observation Form. As a result, it was found that the video-assisted instruction given to patients with Type 2 diabetes increased their ability to use insulin injections and self-management. It is recommended to plan video-assisted individual or group trainings in order to raise awareness of patients on diabetes self-management and insulin therapy.