Diyabetik nöropatili hastalarda ayak ve ayak bileği egzersizinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of foot and ankle exercise on pain and quality of life in patients with diabetic neuropathy
  1. Tez No: 746226
  2. Yazar: SELİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, nöropatik ağrılı tip 2 diyabet hastalarda ağrının azaltılması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde ayak ve ayak bileği egzersiz eğitimin etkinliğini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma verileri Temmuz- Eylül 2021 tarihleri arasında Mersin Toros Devlet Hastanesi' nde toplanmıştır. 100 hasta (50 müdahale, 50 kontrol) ile çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“S-LANSS (Self-Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Sign) Ağrı Skalası”,“Görsel Analog Skala (VAS)”,“Nöropatik Ağrının Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisi Anketi (NePIQoL)”,“Kısa Mesaj Servisi Takip Çizelgesi ”kullanılmıştır. Müdahale grubundaki hastaların cep telefonlarına ayak ve ayak bileği egzersiz eğitimi videosu gönderilmiştir. Müdahale grubu 8 hafta süre ile haftada üç kez, günde 20 dk. hasta kontrolünde ayak ve ayak bileği egzersizi yaptırılmıştır. Müdahale grubuna 8 hafta boyunca SMS ile hatırlatma ve uygulama öncesi, 4, ve 8. haftalarında telefonla izlem yapılmıştır. Kontrol grubuna, araştırma boyunca herhangi bir girişimde bulunulmamıştır ve uygulama öncesi, 4, ve 8. haftalarında telefonla izlem yapılmıştır. Müdahale ve kontrol grupları arasında VAS ölçeği puanları birinci (uygulama öncesi) ve üçüncü ölçümleri (8.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effectiveness of foot and ankle exercise training in reducing pain and improving quality of life in type 2 diabetes patients with neuropathic pain. Research data were collected at Mersin Toros State Hospital between July and September 2021. The study was completed with 100 patients (50 interventions, 50 controls). In the study,“Patient Description Form”,“S-LANSS (Self-Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Sign) Pain Scale”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“The Effect of Neuropathic Pain on Quality of Life Questionnaire (NePIQoL)”,“Short Message Service Tracking Chart”is used. Foot and ankle exercise training videos were sent to the mobile phones of the patients in the intervention group. Intervention group 20 minutes a day, three times a week for 8 weeks. Foot and ankle exercises were performed under the control of the patient. The intervention group was reminded by SMS for 8 weeks and followed up by phone at the 4th and 8th weeks before the application. No attempt was made to the control group throughout the study and they were followed up by telephone before the application, at 4th and 8th weeks.