İnsülin kullanan Tip 2 diyabet hastalarında rutin yaklaşıma kıyasla eğitimde video kullanımının insülin uygulama hatalarını azaltma etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of reducing insulin implementation errors in education compared to routine approach in Type 2 diabetes patients using insulin: A randomized controlled study
  1. Tez No: 757297
  2. Yazar: GÜNEŞ FEYİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, tip 2 diyabet hastalarının insülin uygulama eğitiminde rutin klinik uygulamada kullanılan broşür eğitimine kıyasla video eğitiminin insülin uygulama hatalarını önleme etkisini incelemektir. Randomize kontrollü, deneysel tipte olan bu çalışma Aralık 2019-Ocak 2021 tarihleri arasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyabet polikliniğinde başvuran 94 hasta ile yürütüldü. Bilgisayar tabanlı randomizasyon yöntemi ile 52 hasta video, 42 hasta broşür ile eğitim verilen iki gruba ayrıldı. Birinci görüşmede hastaların insülin uygulama özellikleri değerlendirilip, hastalara video ya da broşür ile eğitim tekrarı yapıldı ve takiben gruba ait eğitim materyali verildi. Hastaların insülin uygulama özellikleri bir hafta ve üç ay sonra tekrar değerlendirildi. Verilerin elde edilmesinde literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen hasta tanılama formu kullanıldı. Veriler tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak incelendi. Görüşmelerdeki hata oranları tekrarlı ölçümlerin analizi Cohrane Q testi ile, bağımsız kategorik değişkenler arasındaki ilişki ise ki kare testi ile değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede doğru insülin uygulama sayısının video ile eğitim verilen grupta 12,94±2,61'den 20,15±2,33'e, broşür ile eğitim verilen grupta 14,33±3,06'dan 18,67±3,03'e yükseldiği ve broşür ile eğitim alan hastalara kıyasla video eğitimi alan hastaların ortalama doğru sayılarının daha fazla olduğu saptandı (t=2,69, p=0.009). Sonuç olarak insülin tedavisi kullanmakta olan hastaların tekrarlı eğitimlerin video eşliğinde yapılması insülin uygulama hatalarını azaltmakta etkili bir yaklaşım olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of using insulin administration video and insulin administration brochure as teaching materials in insulin administration training given to type 2 diabetes patients on correcting insulin administration errors. This randomized controlled experimental study was carried out with 94 people who applied to the diabetes outpatient clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital between December 2019 and January 2021. Using a computer-based randomization method, 52 and 42 people were assigned to the groups that received training with video and brochures, respectively. In the first interview, patients' insulin administration characteristics were evaluated, and the training was repeated using the video or brochure, after which the training material corresponding to the group according to the randomization list was given. Insulin administration characteristics of the patients were re-evaluated one week and three months later. Patient information form developed by the researcher based on the literature was used to collect the data. Data were analysed using descriptive statistics, independent sample t-test and Mann Whitney U test. The error rates in the interviews were analysed with the Cochrane Q test, and the relationship between independent categorical variables was examined with the Chi-square test. There was no statistically significant difference between the groups in terms of sociodemographic characteristics of the individuals in the video and brochure groups (p> 0.05). The mean number of corrects in insulin administration increased from 12.94±2.61 to 20.15±2.33 in the group given the training video and from 14.33±3.06 to 18.67±3.03 in the group given the training brochure, with the patients who received video training having a higher mean number of corrects than the patients who received training with a brochure (t=2.69, p=0.009). In conclusion, retraining patients using insulin therapy with a video was found to be an effective approach to reduce insulin administration errors