Fark denklemleri kullanılarak tasarlanan şifreleme algoritmasının güvenlik analizi
Security analyses of the encryption algorithm designed using difference equations
- Tez No: 742594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında 2019 yılında C. Flaut tarafından fark denklemleri kullanılarak tanımlanan şifreleme algoritması ayrıntılı olarak ele alınmıştır ve bu algoritmanın güvenlik analizi yapılmıştır. Şifreleme sistemlerinin güvenirliğini test etmek için yapılan saldırı yöntemlerinden biri olan“Bilinen Açık Metin Saldırısı”belirli uzunluktaki açık metin ve kapalı metin çifti kullanılarak anahtarı bulma işlemine dayanır. Bu tez çalışmasında C. Flaut tarafından önerilen şifreleme algoritmasının güvenirliği bilinen açık metin saldırısı ile test edilmiştir ve algoritmanın bu saldırı yöntemi ile kırılabildiği gösterilmiştir. Bu saldırı yönteminde açık metin-kapalı metin çifti arasındaki bağlantı kullanılarak yeterli sayıda denklemden oluşan lineer denklem sistemi oluşturulmuştur ve bu sistem Gauss eliminasyon yöntemiyle çözülerek şifrelemede kullanılan gizli anahtar ele geçirilmiştir. Böylece bu şifreleme sisteminin bilinen açık metin saldırısına karşı güvensiz olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an encryption algorithm based on the difference equations proposed by C. Flaut (2019) is discussed in detail and its security analysis is performed. One of the attack methods used to test the reliability of encryption systems,“known-plaintext attack”, is based on finding the key using a certain length of known plaintext and ciphertext pairs. In this thesis, the reliability of the encryption algorithm proposed by Flaut (2019) is tested by applying the known-plaintext attack, and it is observed that the algorithm can be broken with this attack. In this attack, a linear equation system that has sufficiently linear equations is formed from the connection between the plaintext-ciphertext pairs. Thus, by solving this linear equation system with the Gaussian elimination method, the secret key of the encryption algorithm is obtained, which approves that this encryption system is insecure against the known-plaintext attacks.