Delhi Lodi Bahçesi mimari yapıları
Delhi Lodhi Garden architectural structures
  1. Tez No: 742593
  2. Yazar: ÖZGÜN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Hindistan'da İslam'ın gelişi ile beraber yeni bir kültür ve sanat anlayışı ortaya çıkmıştır. Genel olarak Hinduizm, Buddhizm ile Jainizm'den etkilenerek gelişen ve ikonografinin ön planda olduğu Hint Sanatı, İslam sanatı ile bir tezat oluşturmuştur. Fakat zaman içerisinde bu iki zıt anlayışın belli noktalardan birleşmesi ile yeni bir üslup ortaya çıkmış ve bu üslup Hint-İslam Sanatı olarak adlandırılmıştır. Türk devletlerinin bu topraklara hükmetmeye başlaması ile oluşturdukları sanat ise Hint-Türk-İslam sanatı olarak adlandırılmakta olup, Delhi Sultanlığından Babür İmparatorluğunun sona ermesine kadar ki süreci kapsamaktadır. Hint Sanatının yanı sıra, Afgan, İran ile Orta Asya sanatı tesirinin de etkili olduğu Hint-Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinin meydana getirildiği alan mimari olmuştur. Ağırlıklı olarak türbe ve cami yapımının ön planda olduğu Hint-Türk-İslam mimarisinde değişik form denemeleri ile abidevi eserler inşa edilmiştir. Delhi Lodi Bahçesi Mimari Yapıları“ adlı bu tez çalışmasında Hindistan, Yeni Delhi'de bulunan ve Delhi Sultanlığı ile Babür Döneminden mimari eserlere ev sahipliği yapmakta olan Lodi Bahçesi içerisindeki yapılar plan, mimari, süsleme ve Hint-Türk-İslam sentezi unsurları açısından ele alınmıştır. Bir İslam Bahçesi olarak tasarlanmamış olan Lodi Bahçesi, Yeni Delhi'nin oluşturulması sırasında bölgede olan tarihi yapıların korunmasını da sağlayacak şekilde, toplumsal hayatın fonksiyonel bir parçası olarak bahçe haline getirilmiştir. ”Kent Parkı" olarak hizmet vermekte olan Lodi Bahçesi, Hint- Türk-İslam Mimarisinin farklı dönemlerine ait form örnekleri sunması bakımından oldukça önemli bir arkeolojik alandır. Yapılan literatür taraması sonucunda, seçilen tez konusu ile ilgili Türkiye'de akademik bir çalışma bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca yurtdışında yapılan çalışmalar araştırılırken, belli başlı kısa çalışmalar sunulduğu fakat kapsamlı olmadığı ve Lodi Bahçesinde yer alan mimari yapıların bir bütün halinde ele alınmadığı fark edilmiştir. Bu doğrultuda, tez konusunun temel amacı bu alandaki eksikliğin giderilmeye çalışılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
In India, which has hosted many civilizations, a new understanding of culture and art has emerged with the advent of Islam. Indian art, which developed by being influenced by Hinduism, Buddhism and Jainism in general and where iconography is at the forefront, created a contrast with Islamic art. However, in time, with the combination of these two opposite understandings at certain points, a new style emerged, and this style was called Indo-Islamic art. The art created by the Turkish states when they started to rule these lands is called Indo-Turkish-Islamic art and covers the process from the Delhi Sultanate to the end of the Mughal Empire. Architecture has been the area where the most important works of Indo-Turkish-Islamic art, in which the influence of Afghan, Iranian and Central Asian art, as well as Indian art, were created. In Indo-Turkish-Islamic architecture, where the construction of tombs and mosques is predominantly at the forefront, monumental works were built with different form trials. In this thesis titled“Delhi, Lodhi Garden Architectural Structures”, the structures in Lodhi Garden, which is located in New Delhi, India and which hosts architectural works from the Delhi Sultanate and Mughal period, are discussed in terms of plan, architecture, ornamentation, and Indo-Turkish-Islamic synthesis elements. Lodhi Garden, which was not designed as an Islamic Garden, was turned into a garden as a functional part of social life, in a way to ensure the preservation of historical structures in the region during the construction of New Delhi. Lodhi Garden, which serves as a“City Park”, is a significant archaeological site in terms of presenting examples of forms belonging to different periods of Indo-Turkish-Islamic architecture. As a result of the literature review, it has been observed that there is no academic study in Turkey related to the chosen thesis subject. Besides, while researching the studies conducted abroad, it was noticed that certain short studies were presented but not comprehensive, and the architectural structures in the Lodi Garden were not considered as a whole. Consequently, the main purpose of the thesis subject was to try to eliminate the deficiency in this field.