Yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşüm konulu ulusal tezlerin incelenmesi
Review of renewable energy resources and national thesis on recycling
  1. Tez No: 742618
  2. Yazar: GÜLŞAH KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, Türkiye'deki yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşüm konusunda 2000 ve 2022 yılları arasında yapılmış tezleri incelemektir. Özelde ise, ilgili araştırmaların yıllara, araştırma türüne, araştırma konusuna, araştırma yöntem/desenine, örneklem grubuna, veri toplama araçlarına, veri analiz yöntemlerine ve yapıldıkları üniversitelere göre dağılımının nasıl olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanından elde edilen çalışmalar analiz edilmiştir. Araştırma toplamda 126 yayın üzerinden yürütülmüştür. Bunlardan 107'si yüksek lisans tezi ve 19'u ise doktora tezidir. Problem cümleleri çerçevesinde frekans ve yüzde tabloları oluşturularak analizler tamamlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 2019 en fazla çalışmanın yapıldığı yıldır. Yüksek lisans tezleri doktora tezlerine göre daha fazla çalışılmıştır. Araştırmaların konularına göre dağılıma bakıldığında en fazla tutum, farkındalık düzeyi ve bilgi düzeyi konularının tercih edildiği görülmüştür. Araştırmalarda en fazla tercih edilen araştırma yöntemi nicel araştırma yöntemidir. Araştırma deseni olarak ise nicel araştırma yöntemleri içerisinde en fazla tarama modelinin kullanıldığı görülmüştür. Nitel araştırma yöntemleri içerisinde olgubilim deseni ve karma araştırma yöntemleri çatısı altında ise iç içe karma desenin en fazla kullanıldığı görülmüştür. Çalışmalarda çoğunlukla tercih edilen örneklem ortaokul öğrencileri olmuştur. Veri toplama araçlarından görüşme formu ve ölçekler en fazla tercih edilen araçlar olmuştur. Verilerin analizinde kullanılan teknikler nitel analiz ve nicel analiz olarak ayrılmaktadır. Nitel analiz yöntemlerinden en fazla tercih edilen teknik içerik analizi ve betimsel analizdir. Nicel analiz yöntemleri kendi içerisinde parametrik analiz, non-parametrik analiz ve diğer analiz teknikleri şeklinde üçe ayrılmıştır. Parametrik analiz teknikleri içerisinde en fazla kullanılan teknik t-testi, non-parametrik tekniklerden Mann Whitney U testi ve diğer analiz tekniklerinden ise en fazla faktör analizi kullanılmıştır. Tezlerin yapıldığı üniversitelere göre dağılımında Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi en fazla çalışmanın yapıldığı kurumlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study is to examine the thesis on renewable energy sources and recycling in Turkey between 2000 and 2022. In particular, it is to reveal how the relevant research is distributed according to the years, type of research, research subject, research method/pattern, sample group, data collection tools, data analysis methods and the universities in which they are done. In the study, the studies obtained from the YÖK National Thesis Center database were analysed. The research was conducted out of a total of 126 publications. Of these, there are 107 master's thesis and 19 doctoral thesis. Within the framework of problem sentences, frequency and percentage tables were created and the analyses were completed. According to the results obtained, 2019 is the year in which the most studies are carried out. Master's thesis was studied more than doctoral thesis. When we looked at the distribution according to the subjects of the researches, it was seen that attitude, awareness level and knowledge level were preferred the most. The most preferred research method in research is quantitative research method. As a research pattern, it was seen that the most scanning models were used among quantitative research methods. It has been observed that the intertwined mixed pattern is used the most under the framework of factology pattern and mixed research methods within qualitative research methods. The most preferred sample in the studies was secondary school students. Interview forms and scales from data collection tools have been the most preferred tools. The techniques used in the analysis of the data are divided into qualitative analysis and quantitative analysis. The most preferred technique from qualitative analysis methods is content analysis and demoral analysis. Quantitative analysis methods are divided into three in the form of parametric analysis, non-parametric analysis and other analysis techniques. Among the parametric analysis techniques, the most commonly used technical t-test, non-parametric techniques, Mann Whitney U test and other analysis techniques were used in the most factor analysis. Gazi University and Marmara University were the institutions where the most studies were carried out in the distribution according to the universities where the thesis was made.