Adopting sustainable waste management practices in selected household wastes with green energy approach via life cycle assessment
Seçilmiş evsel atıklarda sürdürülebilir atık yönetimi uygulamalarının yeşil enerji yaklaşımı ve yaşam döngüsü değerlendirmesi ile benimsenmesi
- Tez No: 883714
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çağlar boyunca, insanlık artan nüfus ve aşırı endüstrileşme uygulamalarının bir sonucu olarak doğal kaynakların tükenmesi ve ekolojik dengenin bozulması konusunda giderek daha sorumlu hale gelmiştir. Fosil yakıt ve doğal kaynaklara olan talebin önemli ölçüde artması küresel Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim (STÜ) modellerine yönelik bir aksiyon alınması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu bağlamda, günlük kısa ömürlü ve uzun ömürlü tüketici ürünlerinde sürdürülebilirlik ve yeşil büyüme uygulamalarının teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, gıda, kağıt ve ambalaj gibi günlük kısa ömürlü tüketim ürünleri ile, evsel e-atık (elektrikli ve elektronik ekipman) gibi uzun ömürlü endüstriyel ürünler; atık yönetimi kategorisi altında Avrupa Birliği Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında öncelikle geri dönüşüm verimliliğine odaklanarak Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) yöntemiyle analiz edilmekte ve çalışmanın bütününde yeşil ekonomiye geçişin önemini vurgulamak amaçlanmaktadır. Atık ürünlerin geri dönüşümünde hedeflenen farklı verim yüzdeleri, hem Türkiye'nin Ulusal Enerji Planı hem de AB Döngüsel Ekonomi Eylem Planı perspektifinde Türkiye'nin 2050'de Net Sıfır Yol Haritasına yönelik aksiyonlari hedefleyerek ele alınmaktadır. Tüketici ürünleri atıklarının geri dönüşümünden kaynaklanan çevresel etkiler, geri dönüşüm çerçevesinde, tipik bir ailenin günlük ürettiği evsel atıklar için YDD çalışmaları yapılarak derinlemesine analiz edilmiştir. Geri dönüşümde kullanılan elektrik dağılımı Türkiye'nin 2020 elektrik üretim profili ile, önerilen 2030, 2035 ve 2050 senaryolarının elektrik üretim payları karşılaştırılarak çalışmaya entegre edilmiştir. Çalışma ile önerilen 2030, 2035 ve 2050 senaryoları, halkın geri dönüşüm alanındaki farkındalığının arttığını da göz önüne alarak hedeflenen geri dönüşüm verimine ulaşıldığını varsaymıştır. Buna göre atık yönetiminde gelişen farkındalıkla birlikte, tüketilen elektrikte yenilenebilir enerji payı artışının söz konusu çevresel etkileri önemli ölçüde azalttığı açıkça ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over decades, humankind has become more responsible for depletion of Natural Resources (NR) and disturbing the ecological balance of Earth's systems due to rising population and excess amount of industrialization practices. The demand for NR has increased, which leads to call for action on Sustainable Consumption and Production (SCP) patterns globally. In this manner, sustainability and green growth practices in daily short-term and long-term consumer goods as well as sustainable end-of-life practices should be promoted. In this study, food, paper, packaging; and household e-waste (electrical and electronic equipment) are analyzed with the Life Cycle Assessment (LCA) methodology. Sustainable Waste Management (WM) is targeted; mainly focusing on efficiency in recycling rates as proposed in European Union Waste Framework Directive (EU WFD), aiming transition to greener economy. Environmental impacts arising from recycling these wastes are analyzed by conducting LCA studies for a typical family's daily household activities. Different recycling rates of waste products are presented in the light of Turkey's National Energy Plan, and Turkey's Decarbonization Roadmap within the EU Circular Economy Action Plan perspective. The proposed strategies are integrated into the study by comparing the country's electricity generation profile in 2020 with the proposed electricity generation shares of 2030, 2035 and 2050 scenarios as well as EU's recycling rate targets. The results which also consider increased public awareness on recycling clearly revealed that, by developing sustainable public behaviour, in addition to increased recycling efficiency, the increased share of using renewable energy in the recycling equipment significantly reduces the studied environmental impacts.