Questions of class and social mobility in Great Expectations and Hard Times by Charles Dickens: A marxist approach
Charles Dickens'ın Great Expectations ve Hard Times romanlarında sınıf ve sosyal akışkanlık: Marksist bir yaklaşım
  1. Tez No: 742700
  2. Yazar: AYA ABDUL RAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Marksizm, sınıf ayrımları, kapitalizm ve ekonomik değişimler üzerine kurulu ekonomik, politik ve sosyal bir teoridir. Ezilen alt sınıf ile baskıcı üst sınıf arasındaki doğal olmayan çatışmayı vurgular.Bu çalışmada, Charles Dickens'in Büyük Umutlarve Zor Zamanlarromanları Marksist edebiyat eleştirisi merceğinden analiz edilmektedir. Yazarın sınıf ayrımı, toplumsal hareketlilik, kapitalizm, çatışma ve yabancılaşma gibi Marksist kavramları kullanılarak, sanayi devriminin kapitalist sistemine olumsuz etkilerivurgulanarak gösterilmektedir.Marksizm, işçi sınıfını kapitalist düzene karşı savunmak amacıyla sanayicilikle çelişen devrimci bir doktrindir.İkinci bölümde, Büyük Umutlarromanında sosyal sınıf meselesini değerlendirmek ve açıklamak için Marksizm kullanılmıştır.Marksizmi bir çerçeve olarak kullanılarak, sosyal hareketliliğin bireyler ve sosyal sınıflar ile etkileşimi ve davranışların nasıl etkilediğini görmek mümkündür.Sosyal sınıf ve yukarı doğru sosyal yükseliş üçüncü bölümde ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.Zamanın toplumsal katmanlaşması, karakterlerin toplumsal sınıf farklılıkları üzerinden betimlenir, çünkü Zor Zamanlar ın ana teması sermaye ve emek arasındaki mücadeledir.
Özet (Çeviri)
Marxism is an economic, political, and social theory founded on class distinctions, capitalism, and economic vicissitudes; it emphasizes the unnatural conflict between the oppressed lower class and the oppressive upper class. In this study, Charles Dickens' novels Great Expectations andHard Times are analyzed through the lens of Marxist literary criticism,demonstrating how the author emphasized the adverse effects of the industrial revolution's capitalist system through his use of Marxist concepts such as class distinction, social mobility, capitalism, conflict, and alienation.Marxism is a revolutionary doctrine that contradicts industrialism to defend the working class against the capitalist order.In the second chapter, Marxism is used to evaluate Great Expectations and explain the issue of social class. Using Marxism as a framework, it is possible to see how social mobility influences individuals and their behaviour while interacting with other social classes. Social class and upward social mobility are discussed in detail in the third chapter. The social stratification of the time is depicted through the characters' differences in social class. A central theme in Hard Times is the struggle between capital and labour.