Web tabanlı tez yönetim sistemi
Web based thesis management system
- Tez No: 742701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN AKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tez, belli bir konu hakkında yapılan araştırma sonucu toplanan bilgileri incelemeyi, ortaya attığı savları bilimsel araştırma yöntemi ile sınamayı ve geliştirilen çözüm ve metotların akademik yazım kuralarına göre rapor haline getirilmesi ile birlikte araştırmacıya akademik bir derece kazandıran bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Tezler üniversitelerde veya yüksek okullarda üretilen bilimsel eserlerdir. Tezlerin bilimsel bir biçime sahip olabilmesi için günümüzde özellikle üniversitelerde yer alan enstitüler tarafından tez yazım kurallarına uygun örnek tez yazım kılavuz ve şablonları hazırlanır. Bu dokümanlar, tezin tez yazım kurallarına uygun olarak nasıl yazıldığını örneklerle açıklar. Ayrıca tezdeki her bir bölüm tarifinin ayrıntılı olarak yer aldığı doküman olarak tanımlanır. Bu tez çalışmasının amacı tez çalışma sürecini elektronik ortama taşıyarak şablona uygun tez yazımı için harcanan zaman kaybını engellemek, tez yazımını kolaylaştırmak, intihal kontrollerinin anlık yapılabilmesini sağlamak için“Web Tabanlı Tez Yönetim Sistemi”tasarlayıp gerçekleştirmektir. Bu amaca ulaşabilmek için Türkiye'de bulunan Devlet Üniversitelerinin Fen Bilimleri Enstitülerinden 40 tanesinin tez yazım kılavuz ve şablonları iki adımda nitel araştırma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. İlk adımda tez şablonlarında kullanılan doküman türleri MS Word, PDF ve Latex olarak tespit edilip MS Word'ün sıklıkla kullanıldığı görülmüştür. İkinci adımda ise tez yazım kılavuz ve şablonları doküman analizi tekniği kullanılarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bir tez şablonunda yer alabilecek tüm bölümler çıkarılmıştır. Bu bölümler de kendi içinde detaylı olarak analiz edilmiştir. Böylece her bölüm için şablon oluşturarak genel bir tez şablonu ve diğer tüm detaylar ortaya çıkarılarak bu verilere göre sistem geliştirilmiştir. Sistem, PHP programlama dili ile yazılmış ve en çok kullanılan web geliştirme çatılarından olan Codeigniter versiyon 4.0.3 kullanılarak kodlanmıştır. Kullanıcı ara yüzünün geliştirilmesinde HTML, CSS ve JavaScript kullanılmıştır. Veri tabanı olarak MySQL Server tercih edilmiştir. Sistem için tasarlanan veri tabanı toplam 50 tablodan oluşmaktadır. Sistem dört farklı rol altında 11 modül den oluşmaktadır. Geliştirilen sistem 66 kullanıcı tarafında kullanılarak Web ve Mobil Kullanılabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu 5'li likert ölçeğine göre kullanılabilir bir sistem ortaya çıkmıştır. Geliştirilen sistem tezin danışmanlar tarafından anlık takibini sağlayarak öğrencinin günlük performansının takip edilebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca danışman tarafından tez içeriğine yorum girilmesini sağlayarak öğrenciye yol gösterilmesi sağlanmıştır. Sistem tez sürecinin web ortamında yönetilmesini sağlamaktadır. Ayrıca enstitülerin tez ile ilgili işlemleri kolay bir şekilde yapılmasına olanak vermektedir. Bu çalışma ile bu alan yapılacak yeni çalışmalara önemli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis is defined as a process that gives the researcher an academic degree by examining the information gathered as a result of the research on a certain subject, testing the arguments it put forward with the scientific research method, and reporting the developed solutions and methods according to the rules of academic writing. Theses are scientific works produced in universities or high schools. In order for the theses to have a scientific form, sample thesis writing guides and templates are prepared by the institutes, especially in universities, in accordance with the thesis writing rules. These documents explain with examples how the thesis is written in accordance with the thesis writing rules. It is also defined as the document in which the description of each chapter in the thesis is included in detail. The aim of this thesis study is to design and implement a“Web Based Thesis Management System”in order to prevent the loss of time spent on writing the thesis in accordance with the template, to facilitate the writing of the thesis, and to ensure that plagiarism checks can be made instantly by transferring the thesis work process to the electronic environment. In order to achieve this aim, thesis writing guides and templates of 40 of the Science Institutes of State Universities in Turkey were examined using qualitative research methods in two steps. In the first step, document types used in thesis templates were determined as MS Word, PDF and Latex and it was seen that MS Word was used frequently. In the second step, thesis writing guides and templates were examined in detail using document analysis technique. All sections that could be included in a thesis template have been omitted. These sections have also been analyzed in detail within themselves. Thus, by creating a template for each section, a general thesis template and all other details were revealed, and the system was developed according to these data. The system was written in PHP programming language and coded using Codeigniter version 4.0.3, which is one of the most used web development frameworks. HTML, CSS and JavaScript were used in the development of the user interface. MySQL Server was preferred as the database. The database designed for the system consists of 50 tables in total. The system consists of 11 modules under four different roles. The developed system was used by 66 users and evaluated in terms of Web and Mobile Usability. As a result of the evaluation, a usable system has emerged according to the 5-point Likert scale. The developed system provides instant follow-up of the thesis by the advisors, allowing the student's daily performance to be followed. In addition, by providing comments to the content of the thesis by the advisor, the student was guided. The system enables the thesis process to be managed in the web environment. In addition, it allows institutes to easily carry out thesis-related transactions. This study will make important contributions to new studies in this field.