Dural defektlerin fasya lata grefti ile rekonstrüksiyonunda fibrin pıhtının dural iyileşmeye etkisi (Deneysel hayvan modeli)
The effect of fibrin clothes on dural healing in reconstruction of dural defects with facial lata graft (experimental animal model)
- Tez No: 742754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ DURAMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı omurga cerrahisi sırasında gelişebilecek dura mater defektlerine çözüm olarak, duraplastide kullanılan sentetik ve pahalı materyaller yerine duranın daha hızlı ve daha kaliteli bir doku ile iyileşmesini sağlayacak ve BOS'u sızdırmayacak alternatif otojen bir materyal seçeneği sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 17 adet erişkin Wistar-Albino cinsi dişi rat (400-550 gr) kullanıldı. Sekizer denekten oluşan Kontrol (I) ve Fibrin Pıhtı (II) şeklinde 2 gruba ayrıldı. Bir adet rat fibrin pıhtı elde etmek için kullanıldı. Genel anestezi altında, ratlara dorsal yaklaşımla T10 ve T11 laminektomi yapılarak dura materde defekt oluşturuldu. I. gruba sadece fasya lata grefti kullanılırken II. gruba fasya lata grefti ve fibrin pıhtısı birlikte uygulanarak dural defekt rekonstrüksiyonu yapıldı. Her bir grupta deneklerin yarısı 14.gün, diğer kalan yarısı ise 28. gün sakrifiye edilerek histolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: 14. gün fibroblastik aktivite skorlarına bakıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). 28. gün fibroblastik aktivite skoruna bakıldığında ise, fibrin grubu skorlarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,008; p0,05). Kontrol ve fibrin grupları arasında hem 14. gündeki hem de 28. gündeki enflamatuar aktivite skorlarında arasında istatistiksel olarak fark olmadığı gibi grupların kendi içindeki 14. güne göre 28. gün enflamutuar aktivite skorlarındaki değişimler açısından da istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Hem 14. günde hem de 28. gündeki yabancı cisim reaksiyon skorları, kontrol ve fibrin olmak üzere 2 grupta da düşük olarak saptanmış olup, istatistiksel olarak da gruplar arası anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). 14. gün kapsül formasyonu oluşturabilme skorlarına bakıldığında kontrol grubu ve fibrin grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). 28. gün kapsül formasyonu oluşturabilme skorlarına bakıldığında ise, fibrin grubu skorlarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,008; p0,05). Kontrol ve fibrin grupları arasında hem 14. gündeki hem de 28. gündeki kapiller aktivite skorlarında arasında istatistiksel olarak fark olmadığı gibi grupların kendi içindeki 14. güne göre 28. gün kapillar aktivite skorlarındaki değişimler arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Deneysel olarak oluşturulmuş dural defekt modelinde fasya lata greftinin yanında fibrin pıhtı uygulamasının fibroblastik aktiviteyi ve kapsül formasyonu oluşturmayı anlamlı düzeyde arttırdığını tespit ettik. Otolog olan, elde edilişi ve uygulanması kolay olan fibrin pıhtının hem uygun hem de maliyeti düşük olması sebebi ile geçmişten beri duraplastide kullanılan fasya lata grefti ile dural defekt rekonstrüksiyon sonuçlarının daha iyi olacağını düşünmekteyiz. Bunun için daha çok deneysel araştırmalara ve klinik uygulamalarda da yer verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to present an alternative autogenous material option that would provide a faster and better quality tissue healing of the dura mater instead of synthetic and expensive materials, as a solution to dura mater defects that may develop during spine surgery. Materials and Methods: In our study, 17 adult Wistar-Albino female rats (400-550 gr) were used. In groups of 8, they were divided into 2 groups as Control (I) and Fibrin Clot (II). One rat was used to obtain fibrin clot. Under general anesthesia, the dura mater defect was created by entering the rats from dorsal approach, followed by T10 and T11 laminectomy. In group I, only fascia lata graft was used. Dural defect reconstruction was performed by applying fascia lata graft and fibrin clot together to group II. Half of the subjects from each group were evaluated histologically on the 14th day, and the remaining half on the 28th day. Results: When the 14th day fibroblastic activity scores were examined, no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). When the fibroblastic activity score on the 28th day was examined, the fibrin group scores were found to be statistically significantly higher than the control group (p=0.008; p0.05). There was no statistically significant difference between the control and fibin groups in the inflammatory activity scores on both the 14th and 28th days, and there was no statistically significant difference between the changes in the inflammatory activity scores on the 28th day compared to the 14th day within the groups (p>0.05). ). Foreign body reaction scores on both the 14th and 28th days were found to be low in both groups, control and fibrin, and no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). When the 14th day capsule formation scores were examined, no statistically significant difference was found between the control group and the fibrin group (p>0.05). When the capsule formation scores on the 28th day were examined, the fibrin group scores were found to be statistically significantly higher than the control group (p=0.008; p0.05). There was no statistically significant difference between the control and fibin groups in the capillary activity scores on both the 14th and 28th days, and there was no statistically significant difference between the changes in the capillary activity scores on the 28th day compared to the 14th day between the groups (p>0.05). Conclusion: In the experimentally created dural defect model, we found that the application of fibrin clot along with the fascia lata graft significantly increased fibroblastic activity and capsule formation. We think that the reconstruction results will be better with the fascia lata graft which has been previously used since the fibrin clot, which is autologous and easy to obtain and apply, is both affordable and costeffective. For this, we think that more experimental research and clinical applications should be included.