Blood supply of inferior turbinate and lateral nasal wall
Concha nasalıs ınferıor ve burun lateral duvarının kanlanması
- Tez No: 468826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAN TATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nazal kavite kanlanması epistaksis gibi bazı cerrahi girişimler gerektiren genel durumların tedavisi ve yeni gelişen özellikle sinüs ve kafa tabanı endoskopik cerrahilerinde operasyon sonucu oluşan dural defektlerin kapatılmasında iyi bir şeçenek olan endonazal flepler gibi birçok sebep yüzünden ilgi çekmektedir. Bu tip defektlerin başarıyla kapatılması iyi kanlanan bir flebe bağlıdır. Cavitus nasi kanlanması anatomi kitaplarında katkı sağlayan ana arterleri tanımlayarak ana hatlarını çizerken, cerrahi kitapları arterlerin seyrinin detaylarını cerrahi bakış açısından irdelemektedirler. Bu çalışmada diseksiyon mikroskobu kullanılarak 40 adet formalin fikse kadavra yarıkafasında nasal duvar ve concha nasalis inferior'a yönelik anatomik diseksiyonlar yapılmıştır. Lateral nazal duvar çalışıldığında a. sphenopalatina (SPA) 36 olguda foramen sphenopalatinum (SPF) öncesinde, 4 olguda da burun içinde dallarına ayrılmıştır. SPA, a. nasoseptalis (NSA) ve A. nasalis lateralis posterior (PLNA) dallarını verir. Üst concha arteri(STA) 15 olguda direk SPA'dan, 25 olguda NSA'dan köken almıştır. Orta (MTA) ve alt (ITA) concha arterleri PLNA'dan köken alır. Alt concha arteri ortalama uzunluğu 9.057 ± 1.674 mm, çapı 1.452 ± 0.172 mm ve alt concha arka ucundan uzaklığı 7.879 ± 1.529 mm'dir. Lateral nazal duvarda ITA ile a. ethmoidalis anterior ve a. facialis'in lateral nazal dalları arasında anastamozlar izlenmiştir. Sonuç olarak; lateral nazal duvar esas olarak SPA ve dalları tarafından beslenmekte, ethmoid ve facial arterlerin nazal dalları bu artere yaptıkları anastamozlarla katkı vermektedirler.
Özet (Çeviri)
The blood supply of the nasal cavity acquires a great deal of interest for many reasons; the first, for the treatment of the common condition which is the epistaxis that need some times surgical interventions. The second, is the newly developed endoscopic surgeries, especially, sinus and skull base surgeries that requires a good choice of endonasal flap to close the dural defects as a consequences of these operations. Successful closure of such defects depends on a vital flap with good blood supply. The blood supply of the nasal cavity is still a subject of controversy; the clinical textbooks added some details to the courses of the arteries from surgical points of interest. In this study, forty formalin-fixed hemisected cadaveric heads were examined; with the aid of dissecting microscope. As a result; the lateral wall was studied, the sphenopalatine artery (SPA) divides before or at the sphenopalatine foramen (SPF) in 36 cases while it divides inside the nose in 4 cases. The superior turbinate artery arises from SPA in 15 cases and arises from nasoseptal (NSA) branch in 25 cases. The SPA gives the NSA and the posterior lateral nasal artery (PLNA). The posterior lateral nasal artery (PLNA) gave middle turbinate artery (MTA) and inferior turbinate artery (ITA).The average length of ITA was 9.057± 1.674 mm, the diameter was 1.452 ± 0.172 mm, the distance from posterior end of IT 7.879 ± 1.52 mm. Anastomosis in the lateral nasal wall between ITA and anterior ethmoidal and lateral nasal – of facial- arteries were established. In conclusion, the lateral nasal wall is supplied mainly by the SPA and its branches, the ethmoidal arteries via their nasal branches, and the facial artery participate in the blood supply of lateral wall and anastomose with branches of SPA.