Örgütsel özdeşleşme ve yaşam tatmininin presenteeism (İşte var olamama) üzerine etkisi: Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde bir araştırma
The effect of organizational identification and life satisfaction on presenteeism: A study in Kayseri Orginized İndustrial Zone
- Tez No: 742766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel özdeşleşme ve yaşam tatmininin presenteizm üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Örgütsel özdeşleşme ve yaşam tatmininin presenteizm üzerindeki etkilerini analiz etmek için ihtiyaç duyulan veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi, Kayseri Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren imalat sanayi işletmelerinde çalışan iş görenler arasından seçilmiştir. Örneklem seçiminde, kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Uygulama sonucunda kullanılabilir 413 adet anket formu elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, örgütsel özdeşleşmenin presenteizm ve alt boyutu olan işi tamamlama üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Buna karşın yapılan analizler, örgütsel özdeşleşmenin presenteizmin bir diğer alt boyutu olan dikkat dağınıklığı önleme üzerinde herhangi bir anlamlı etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Ayrıca yapılan analizler sonucunda, yaşam tatmininin presenteizm ve alt boyutu olan işi tamamlama üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Buna karşın analizler, yaşam tatminin presenteizmin bir diğer alt boyutu olan dikkat dağınıklığı önleme üzerinde herhangi bir anlamlı etkiye sahip olmadığını ortaya koymuştur. Çalışma kapsamında son olarak, araştırma bulguları ışığında teorik ve yönetsel çıkarımlara yer verilmiş ve gelecekte konu üzerinde çalışacak araştırmacılara yönelik öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of organizational identification and life satisfaction on presenteism. The data needed to analyze the effects of organizational identification and life satisfaction on presenteism were collected by survey technique. The sample of the study was selected among the employees working in the manufacturing industry enterprises operating in Kayseri Organized Industrial Zone. In the selection of the sample, convenience sampling method was used. As a result of the application, 413 usable questionnaire forms were obtained. As a result of the analyzes, it was found that organizational identification has a significant and positive effect on presenteism and its sub-dimension, completing work. In contrast, analyses have shown that organizational identification does not have any meaningful effect on avoiding distraction, another sub-dimension of presenteism. In addition, as a result of the analyzes, it was found that life satisfaction has a significant and positive effect on presenteism and completing work, which is its sub-dimension. In contrast, the analyses found that life satisfaction did not have any significant effect on avoiding distraction, another sub-dimension of presenteism. Finally, theoretical and managerial inferences were included in the light of the research findings and suggestions for the researchers who will work on the subject in the future were listed.