Muş ve ilçelerinde yenidoğan ishalli buzağılarda rotavirus, coronavirus, cryptosporidium spp, escherichia coli K 99 ve clostridium perfringens etkenlerinin prevalansı
The prevalence of rotavirus, coronavirus, cryptosporidium spp, escherichia coli K 99 and clostridium perfringens in calves with newborn diarrhea in Muş and its districts
- Tez No: 742773
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KOZAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalıĢma, Muş ve ilçelerinde yenidoğan ishalli buzağılarda Rotavirus, Coronavirus, Escherichia coli K-99,Cryptosporidium spp. ve Clostridium perfringens etkenlerinin prevalansını belirlemek için yapıldı. Bu çalışmadaki hayvan materyali; Muş ili ve ilçelerinde yenidoğan farklı yaş, ırk ve cinsiyette 96 ishalli buzağıdan dışkı örnekleri alınarak yapıldı. Alınan dışkı numuneleri hızlı tanı testleriyle tekniğe uygun olarak analiz edildi. Sistematik bir şekilde muayeneleri yapılan hasta buzağılardan dışkı numuneleri alındı. Dışkı örneklerinin hızlı diagnostik testle incelenmesi sonucunda ishalli olan buzağılarda %10.41 Rotavirüs,%25 Coronavirüs, %27.08 Rotavirüs+Coronavirüs, %7.29 E. coli, %5.37 Cryptosporidium spp, %12.5 Clostridium perfringens ve % 12.5 diğer faktörler tespit edildi. Sonuç olarak; Muş ve ilçelerinde neonatal dönemdeki ishalli buzağılarda ishale neden enteropatojenlerin varlığı ve bunların dağılımı hakkında bilimsel veriler ortaya konuldu. Muş ve ilçelerinde yenidoğan ishalli buzağılar ile ilgili gelecek zamanlarda yapılacak olan bilimsel çalışmalar için yol göstereceği ve ışık tutacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the prevalence of Rotavirus, Coronavirus, Escherichia coli K-99, Cryptosporidium spp. and Clostridium perfringens agents in calves with neonatal diarrhea in Muş and its districts. The animal material of this study; Stool samples were taken from 96 newborn calves of different ages, races and genders in Muş province and its districts. The stool samples were analyzed by rapid diagnostic tests in accordance with the technique. Stool samples were taken from calves with diarrhea, which were clinically examined systemically. When stool samples are examined by rapid diagnostic test; In calves with diarrhea, 10.41% Rotavirus, 25% Coronavirus, 27.08% Rotavirus+Coronavirus, 7.29% E. coli, 5.37% Cryptosporidium spp, 12.5% Clostridium perfringens and 12.5% other factors were detected. As a result; data on the presence and distribution of enterogen pathogens that cause diarrhea in calves with neonatal diarrhea in Muş and its districts were presented. It was concluded that it will shed light on future scientific studies on diarrheal calves in Muş and its districts.