Yatarak tedavi gören hasta ve hasta yakınlarının hemşirelik bakımına ilişkin memnuniyet düzeyleri
Satisfaction levels of inpatients and their relatives with nursing care
  1. Tez No: 742793
  2. Yazar: FİLİZ BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma yatarak tedavi gören hastaların ve hasta yakınlarının hemşirelik bakımıyla ilgili memnuniyet seviyelerini belirlenmesi için tanımlayıcı kesitsel biçimde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini bir üniversite hastanesinde 1 Şubat-1 Nisan 2022 tarihleri arasında belirlenen kliniklerde bulunan ve çalışmaya dahil olan 300 hasta ve 300 hasta yakını oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak hastalarla hasta yakınlarının toplumsal ve demografik niteliklerine yönelik hazırlanan Hasta Veri Toplama Formu, Hasta Yakını Veri Toplama Formu ve Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) kullanılmıştır. Veriler, SPSS 22.0 Programında T-testi, Varyans Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; hastalar Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeğinden ortalama 82.11±17.53 puan, hasta yakınları ise 85.60±15.97 puan almışlardır. NHBÖ puanlarına göre hem hasta hem de hasta yakınlarının iyi düzeyde memnun oldukları belirlenmiştir. Hasta ve hasta yakını arasındaki puan farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş ve hasta yakınlarının puan ortalaması hastalara oranla daha yüksek olarak saptanmıştır. Sağlık hizmet kalitesi için önemli bir yere sahip olan, hasta ve hasta yakınlarının hemşirelik bakımına ilişkin memnuniyet düzeyinin ölçülüp, değerlendirilmesi ve devamlılığının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive cross-sectional fashion to determine the satisfaction levels of inpatients and their relatives about nursing care. The sample of the study consisted of 300 patients and 300 patient relatives who were included in the study and were in the clinics determined between February 1 and April 1, 2022 in a university hospital. Patient Data Collection Form, Patient Relatives Data Collection Form and Newcastle Nursing Satisfaction Scale (NHBME) prepared for the social and demographic characteristics of patients and their relatives were used as data collection tools. Data were analyzed using T-test, Analysis of Variance in SPSS 22.0 Program. As a result of the research; patients scored 82.11±17.53 on the Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale, and their relatives scored 85.60±15.97 points. According to the NHBÖ scores, it was determined that both the patients and their relatives were satisfied at a good level. The difference in scores between the patients and their relatives was found to be statistically significant, and the mean score of the patient's relatives was found to be higher than that of the patients. It is recommended to measure, evaluate and maintain the satisfaction level of patients and their relatives with regard to nursing care, which has an important place for health service quality.