Karikatürize edilmiş afişlerdeki nesnelerin anlamları
Meanings of objects in caricatured posters
- Tez No: 742794
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tasarım, insanın her anında ve daima yanında olan sözlü iletişimin yanı sıra görsel açıdan da destek sağlayan bir iletişim unsurudur. Tasarım, yer aldığı her ortamda iletişimi güçlendiren bir olgu olarak bulunur. Bu bağlamda tasarım açısından güçlü olan işlerin, izleyen ve aktarıcı arasında iletişim olanaklarını güçlendirdiği söylenebilir. Film afişlerinde yer alan tasarımların dikkat çekici olması ve izleyiciyi etkilemesi beklenmektedir. Afiş tasarımında kullanılan her bir öğe ve unsur izleyiciye bir dönüt olarak iletilmektedir. Karikatürize edilmiş afişlerdeki nesnelerin anlamları tasarım açısından önemlidir. Bu durum, afişi gören kişiye doğru mesajı aktarılıp aktarılmadığının bir ifadesidir. Nesneler günlük yaşamda hayatımızda yer alan parçalardan oluşmaktadır. Masallar, efsaneler, inançlar vb. alanlardan faydalanılarak oluşturulan nesneler, karakterler, betimlemeler tasarımlarda yer almaktadır. Bu bağlamda ise hayatımızda yer edinen her nesne bir anlam taşımaktadır. Afiş tasarımında kullanılan nesneler ile doğru mesajı aktarmak oldukça önemli bir yere sahiptir. Karikatürize edilen film afişlerinde ise karakterler, mekanlar, kıyafetler gibi yardımcı ögeler formları değiştirilerek farklı bir üslup tarzı ile izleyiciye aktarılmaktadır. Bu aktarım esnasında, tasarımcının kullanmış olduğu nesnelerin, ifade ettiği mesaj bakımından önemli olduğu görülmektedir. Doğru mesaj, hedef kitleye uygun bir biçimde ifade edilmiş mi sorusuna cevap aramaktadır. Bu araştırmada da karikatürize edilmiş film afişlerinden yola çıkılarak belirlenen tasarımlar üzerinde yeniden düzenlenmeler yapılmıştır, ek olarak uzman kişilerce değerlendirme formları hazırlanmış, afiş tasarımlarında kullanılan nesnelerin anlamları bakımından incelenmiştir. Değerlendirme formlarında yer alan ifadeler de afişte yer alan öge, nesne ve ilkeleri bakımından görsel değerleri açısından incelenmiştir. Yapılan değerlendirme formları sonucunda analizlerle rakamsal ifadelerle hazırlanan tablolar doğrultusunda değerlendirilmiştir. Afiş tasarımında kullanılan öge ve ilkelerinin doğru mesajı aktarmakta oldukça önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Design is a communication element that provides visual support as well as verbal communication, which is always with the person at every moment and always. Design exists as a phenomenon that strengthens communication in every environment it takes place. In this context, it can be said that the works that are strong in terms of design strengthen the communication possibilities between the viewer and the transmitter. It is expected that the designs on the movie posters will attract attention and impress the audience. Each element and element used in the poster design is conveyed to the audience as a feedback. The meanings of the objects on the cartoonized posters are important in terms of design. This is an expression of whether the correct message is conveyed to the person who sees the poster. Objects consist of parts that take place in our daily life. Tales, legends, beliefs, etc. Objects, characters and descriptions created by using the fields are included in the designs. In this context, every object in our lives has a meaning. It is very important to convey the right message with the objects used in the poster design. In cartoonized movie posters, auxiliary elements such as characters, places and clothes are transferred to the audience with a different stylistic style by changing their forms. During this transfer, it is seen that the objects used by the designer are important in terms of the message it expresses. The right message seeks to answer the question of whether it has been expressed appropriately to the target audience. In this research, reorganizations were made on the designs determined based on the cartoonized movie posters, in addition, evaluation forms were prepared by experts and examined in terms of the meanings of the objects used in the poster designs. The expressions in the evaluation forms were also examined in terms of their visual values in terms of the item, object and principles on the poster. As a result of the evaluation forms made, the analyzes were evaluated in line with the tables prepared with numerical expressions. It has been concluded that the elements and principles used in poster design are very important in conveying the right message.